fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajCo dalej z cenami mieszkań?

Co dalej z cenami mieszkań?

Wejście zapowiadanego przez rząd programu kredytowego najprawdopodobniej wywoła bardzo duże zamieszanie z cenami na polskim rynku nieruchomości.

Jeśli rząd Koalicji Obywatelskiej przyjmie zapowiadany program „Mieszkanie na start”, to ceny mieszkań w Polsce pójdą ostro w górę – alarmuje „Rzeczpospolita”. Szczęście w nieszczęściu, że wzrosty cen mają być niższe aniżeli w 2023 roku.

„Rzeczpospolita” przypomina, że ceny nieruchomości w Polsce już są rekordowo wysokie, a jest to skutek programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który cieszył się olbrzymią popularnością i mocno zwiększył popyt na kredyty hipoteczne w Polsce. W 2023 roku wzrosty cen mieszkań były kilkunastoprocentowe, a choćby w Trójmieście nieruchomości podrożały o 27 proc. rok do roku.

Rząd Donalda Tuska już w trakcie kampanii zapowiadał wprowadzenie nowego programu wsparcia dla kupujących nieruchomości. Zgodnie z obecnym planem „Mieszkanie na start” miałoby oferować jeszcze tańsze kredyty z oprocentowaniem od zera do 1,5 proc. Im większa rodzina, tym oprocentowanie miałoby być niższe, zaś wysokość kredytu nie będzie limitowana, ale dopłaty zostaną wprowadzone tylko do określonej kwoty.

W opinii cytowanej przez „Rzeczpospolitą” Ewy Palus z REDNET Property Group, z nowego programu najpewniej skorzysta mniej klientów niż z poprzedniego, co będzie efektem jego wymogów oraz wykorzystania „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Dzięki temu wzrost cen mieszkań w 2024 roku powinien być mniejszy niż w roku ubiegłym.

Gazeta podkreśla jednak, że jeśli chodzi o podaż mieszkań, to najprawdopodobniej w Polsce ziści się optymistyczny scenariusz i deweloperzy zwiększą skalę inwestycji licząc na utrzymanie wysokiego tempa sprzedaży. To też nieco ograniczy wzrost cen mieszkań.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA