fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajCo dalej z cenami mieszkań?

Co dalej z cenami mieszkań?

Wejście zapowiadanego przez rząd programu kredytowego najprawdopodobniej wywoła bardzo duże zamieszanie z cenami na polskim rynku nieruchomości.

Jeśli rząd Koalicji Obywatelskiej przyjmie zapowiadany program „Mieszkanie na start”, to ceny mieszkań w Polsce pójdą ostro w górę – alarmuje „Rzeczpospolita”. Szczęście w nieszczęściu, że wzrosty cen mają być niższe aniżeli w 2023 roku.

„Rzeczpospolita” przypomina, że ceny nieruchomości w Polsce już są rekordowo wysokie, a jest to skutek programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który cieszył się olbrzymią popularnością i mocno zwiększył popyt na kredyty hipoteczne w Polsce. W 2023 roku wzrosty cen mieszkań były kilkunastoprocentowe, a choćby w Trójmieście nieruchomości podrożały o 27 proc. rok do roku.

Rząd Donalda Tuska już w trakcie kampanii zapowiadał wprowadzenie nowego programu wsparcia dla kupujących nieruchomości. Zgodnie z obecnym planem „Mieszkanie na start” miałoby oferować jeszcze tańsze kredyty z oprocentowaniem od zera do 1,5 proc. Im większa rodzina, tym oprocentowanie miałoby być niższe, zaś wysokość kredytu nie będzie limitowana, ale dopłaty zostaną wprowadzone tylko do określonej kwoty.

W opinii cytowanej przez „Rzeczpospolitą” Ewy Palus z REDNET Property Group, z nowego programu najpewniej skorzysta mniej klientów niż z poprzedniego, co będzie efektem jego wymogów oraz wykorzystania „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Dzięki temu wzrost cen mieszkań w 2024 roku powinien być mniejszy niż w roku ubiegłym.

Gazeta podkreśla jednak, że jeśli chodzi o podaż mieszkań, to najprawdopodobniej w Polsce ziści się optymistyczny scenariusz i deweloperzy zwiększą skalę inwestycji licząc na utrzymanie wysokiego tempa sprzedaży. To też nieco ograniczy wzrost cen mieszkań.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA