fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseCo dalej z inflacją?

Co dalej z inflacją?

W 2023 r. inflacja konsumencka ma się radykalnie obniżać – twierdzi pierwszy zastępca prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marta Kightley.

W trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych na temat „Założeń polityki pieniężnej na rok 2023” Marta Knightley zapowiedziała, że radykalną obniżkę inflacji konsumenckiej w 2023 r. pokaże już projekcja listopadowa. Wpływ na spadek inflacji będzie miał fakt, że czynnik popytowy słabnie, luka popytowa jest domknięta i w przyszłym roku będzie już ujemna.

– Ze względu na szoki podażowe mamy bardzo wysoki poziom inflacji. Nie zaprzeczamy, nie ukrywamy tego. Radykalne podwyżki stóp procentowych w zeszłym i w tym roku mają oddziaływać, by inflacja w średnim okresie zeszła do celu. Podwyżki stóp procentowych oddziałują z dość dużym opóźnieniem – od ok. 4 do 7 kwartałów – powiedziała Marta Knightley. – Te podwyżki stóp procentowych będą z dużą siłą oddziaływać w przyszłym roku na inflację i ta inflacja, zgodnie z nasza projekcją – zobaczycie to państwo – radykalnie będzie się obniżać w przyszłym roku. Będzie to wynikać z kilku czynników: po pierwsze, z zacieśnienia polityki pieniężnej – ono już bardzo silnie oddziałuje: kredytów mieszkaniowych udzielonych we wrześniu było o 70 proc. mniej niż rok wcześniej. To jest bardzo dużo – dodała.

Wpływ na inflację – jak powiedziała Marta Knightley – będzie też miało zacieśnianie polityki monetarnej na całym świecie, co odbije się na globalnej koniunkturze i cenach surowców.  Swoje piętno na koniunkturze odciska też wojna w Ukrainie.

Zastępca prezesa NBP podkreśliła, że dzisiejsza inflacja w Polsce jest w co najmniej dwóch trzecich uwarunkowana zewnętrznie. NBP uważa jednak, że pod koniec 2023 r. inflacja w Polsce „zejdzie do jednocyfrowej liczby”.

ISBnews, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA