fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseCo dalej z inflacją?

Co dalej z inflacją?

W 2023 r. inflacja konsumencka ma się radykalnie obniżać – twierdzi pierwszy zastępca prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marta Kightley.

W trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych na temat „Założeń polityki pieniężnej na rok 2023” Marta Knightley zapowiedziała, że radykalną obniżkę inflacji konsumenckiej w 2023 r. pokaże już projekcja listopadowa. Wpływ na spadek inflacji będzie miał fakt, że czynnik popytowy słabnie, luka popytowa jest domknięta i w przyszłym roku będzie już ujemna.

– Ze względu na szoki podażowe mamy bardzo wysoki poziom inflacji. Nie zaprzeczamy, nie ukrywamy tego. Radykalne podwyżki stóp procentowych w zeszłym i w tym roku mają oddziaływać, by inflacja w średnim okresie zeszła do celu. Podwyżki stóp procentowych oddziałują z dość dużym opóźnieniem – od ok. 4 do 7 kwartałów – powiedziała Marta Knightley. – Te podwyżki stóp procentowych będą z dużą siłą oddziaływać w przyszłym roku na inflację i ta inflacja, zgodnie z nasza projekcją – zobaczycie to państwo – radykalnie będzie się obniżać w przyszłym roku. Będzie to wynikać z kilku czynników: po pierwsze, z zacieśnienia polityki pieniężnej – ono już bardzo silnie oddziałuje: kredytów mieszkaniowych udzielonych we wrześniu było o 70 proc. mniej niż rok wcześniej. To jest bardzo dużo – dodała.

Wpływ na inflację – jak powiedziała Marta Knightley – będzie też miało zacieśnianie polityki monetarnej na całym świecie, co odbije się na globalnej koniunkturze i cenach surowców.  Swoje piętno na koniunkturze odciska też wojna w Ukrainie.

Zastępca prezesa NBP podkreśliła, że dzisiejsza inflacja w Polsce jest w co najmniej dwóch trzecich uwarunkowana zewnętrznie. NBP uważa jednak, że pod koniec 2023 r. inflacja w Polsce „zejdzie do jednocyfrowej liczby”.

ISBnews, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA