Polskę czeka mniejsza liczba inwestycji – wynika z badania przeprowadzonego dla Konfederacji Lewiatan.

AlphaTradeZone/Pexels

Według sondażu wykonanego przez CBM Indicator, w najbliższym roku aż 65 proc. przedsiębiorstw działających w naszym kraju wstrzyma inwestycje lub plany rozwoju firmy. Z drugiej strony – jeszcze większy odsetek firm, bo aż 72 proc., nie planuje w najbliższym czasie ograniczać działalności firmy.

„Najbardziej pesymistycznie spoglądają w przyszłość firmy średnie, ponieważ o ograniczeniu inwestycji i planów rozwoju wspomina 67 proc. spośród nich. Podobnie myśli 65 proc. małych firm i tylko 50 proc. dużych. Wstrzymania inwestycji nie przewiduje 50 proc. dużych firm, 35 proc. małych i 33 proc. średnich” – wskazano w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Co do ograniczania działalności, to taki krok planują przede wszystkim przedsiębiorstwa małe, wśród których takie deklaracje złożyło aż 78 proc. respondentów. Dla porównania – wśród średnich firm było to 60 proc. ankietowanych, a wśród dużych – 56 proc. przedsiębiorstw.

Takie plany przedsiębiorstw w Polsce na szczęście na razie nie zapowiadają negatywnych skutków dla pracowników, ale niepewność gospodarcza odbije się na portfelach konsumentów. Firmy bowiem mają już swoje pomysły na optymalizację kosztów.

– Na razie, w ramach redukcji kosztów, firmy rzadko jeszcze wybierają zwolnienia bądź obniżanie wynagrodzeń pracowników. Popularnym za to sposobem, by zminimalizować rosnące koszty funkcjonowania jest podniesienie cen własnych towarów lub usług. Zapowiada to aż 84 proc. przedsiębiorstw. Deklarują one, że ceny oferowanych przez nich produktów i usług będą musiały wzrosnąć w najbliższych miesiącach o kilkadziesiąt procent – powiedziała Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Poprzedni artykułJuż od dawna nie jesteśmy krajem suwerennym
Następny artykułBony na cyfryzację dla polskich firm