fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesCo dalej z inwestycjami w Polsce?

Co dalej z inwestycjami w Polsce?

Polskę czeka mniejsza liczba inwestycji – wynika z badania przeprowadzonego dla Konfederacji Lewiatan.

Według sondażu wykonanego przez CBM Indicator, w najbliższym roku aż 65 proc. przedsiębiorstw działających w naszym kraju wstrzyma inwestycje lub plany rozwoju firmy. Z drugiej strony – jeszcze większy odsetek firm, bo aż 72 proc., nie planuje w najbliższym czasie ograniczać działalności firmy.

„Najbardziej pesymistycznie spoglądają w przyszłość firmy średnie, ponieważ o ograniczeniu inwestycji i planów rozwoju wspomina 67 proc. spośród nich. Podobnie myśli 65 proc. małych firm i tylko 50 proc. dużych. Wstrzymania inwestycji nie przewiduje 50 proc. dużych firm, 35 proc. małych i 33 proc. średnich” – wskazano w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Co do ograniczania działalności, to taki krok planują przede wszystkim przedsiębiorstwa małe, wśród których takie deklaracje złożyło aż 78 proc. respondentów. Dla porównania – wśród średnich firm było to 60 proc. ankietowanych, a wśród dużych – 56 proc. przedsiębiorstw.

Takie plany przedsiębiorstw w Polsce na szczęście na razie nie zapowiadają negatywnych skutków dla pracowników, ale niepewność gospodarcza odbije się na portfelach konsumentów. Firmy bowiem mają już swoje pomysły na optymalizację kosztów.

– Na razie, w ramach redukcji kosztów, firmy rzadko jeszcze wybierają zwolnienia bądź obniżanie wynagrodzeń pracowników. Popularnym za to sposobem, by zminimalizować rosnące koszty funkcjonowania jest podniesienie cen własnych towarów lub usług. Zapowiada to aż 84 proc. przedsiębiorstw. Deklarują one, że ceny oferowanych przez nich produktów i usług będą musiały wzrosnąć w najbliższych miesiącach o kilkadziesiąt procent – powiedziała Nadia Kurtieva, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA