fbpx
piątek, 20 września, 2024
Strona głównaEnergetykaCo dalej z polskim węglem?

Co dalej z polskim węglem?

Wiceminister aktywów Marek Wesoły ujawnił plany rządu dotyczące dalszego wydobycia węgla.

Wiceminister aktywów Marek Wesoły na antenie TV Republika powiedział, że rząd chce zwiększyć wydobycie węgla, jednak wzrost ten ma być nieznaczny.

Wiceminister Wesoły podkreślił, że celem jest zmniejszenie importu węgla do Polski.

– Mówię o rzeczach, które są możliwe i realne, rozmawiamy dzisiaj o nieznacznym zwiększeniu wydobycia – zaznaczył polityk. – Polska nie powinna zwiększać wydobycia węgla, ponieważ są na nas nałożone pewne regulacje europejskie. Ale uważamy, że wojna jednak mimo wszystko nas determinuje – powinna dla Polski stawiać na pierwszym miejscu naszą suwerenność, nasze bezpieczeństwo, a my do 2049 będziemy się wywiązywać z tej redukcji – dodał.

Zwiększone wydobycie węgla w Polsce ma się odbyć dzięki inwestycjom w nowe ściany wydobywcze w działających kopalniach, ale tylko tam, gdzie będzie to ekonomicznie uzasadnione. Wiceminister Wesoły wskazał, że obecnie Polska jest zabezpieczona, jeśli chodzi o węgiel, bo po wprowadzeniu embarga na import rosyjskiego surowca podjęto interwencyjne zakupy z innych kierunków. Dzisiaj natomiast Polska przygotowuje się do kolejnej zimy, aby surowce energetyczne nie były tak drogie, jak w obecnym trwającym jeszcze sezonie grzewczym.

Marek Wesoły wyjaśnił również, że w tym roku duży wpływ na cenę energii w Polsce miały nałożone na nas opłaty ETS.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA