fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajCo dalej z pracą zdalną?

Co dalej z pracą zdalną?

Maleje odsetek Polaków pracujących zdalnie.

W październiku 2022 r. zdalnie lub hybrydowo pracowało 28 proc. czynnych zawodowo Polaków – wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl. Dla porównania, w marcu 2022 r. pracę w ten sposób wykonywało 34 proc. Polaków, a w październiku 2021 r. – 35 proc.

Wśród pracowników wykonujących obowiązki zdalnie lub hybrydowo zaledwie 8 proc. chciałoby w ciągu najbliższych jednego lub dwóch lat wrócić do pracy wyłącznie z biura, zaś aż 28 proc. z tej grupy chciałoby pracować tylko zdalnie. Jedna trzecia pracowników chciałaby pracować hybrydowo z obecnością w biurze minimum raz w tygodniu, a dla 30 proc. – hybrydowo, w biurze 2-3 razy w miesiącu.

Odpowiadając na pytanie o warunki zwiększające skłonność do aplikowania o pracę, najwięcej badanych wskazywało na dofinansowanie kosztów pracy zdalnej (66 proc.), możliwość wyboru modelu pracy (62 proc.), otwartość na osoby spoza lokalizacji firmy (54 proc.), a w dalszej kolejności również na pracę wyłącznie w modelu zdalnym (38 proc.). Brak możliwości pracy zdalnej lub hybrydowej była czynnikiem zmniejszającym skłonność do aplikowania dla 41 proc. ogółu ankietowanych, a możliwość pracy wyłącznie w modelu zdalnym – dla 23 proc. badanych.

6 lutego 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza pracę zdalną. Przepisy te wejdą w życie 2 miesiące od ich opublikowania, z wyjątkiem możliwości kontroli trzeźwości pracowników (również pracujących z domu), która zaczyna obowiązywać od 21 lutego.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA