W październiku 2022 r. zdalnie lub hybrydowo pracowało 28 proc. czynnych zawodowo Polaków – wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl. Dla porównania, w marcu 2022 r. pracę w ten sposób wykonywało 34 proc. Polaków, a w październiku 2021 r. – 35 proc.
Wśród pracowników wykonujących obowiązki zdalnie lub hybrydowo zaledwie 8 proc. chciałoby w ciągu najbliższych jednego lub dwóch lat wrócić do pracy wyłącznie z biura, zaś aż 28 proc. z tej grupy chciałoby pracować tylko zdalnie. Jedna trzecia pracowników chciałaby pracować hybrydowo z obecnością w biurze minimum raz w tygodniu, a dla 30 proc. – hybrydowo, w biurze 2-3 razy w miesiącu.
Odpowiadając na pytanie o warunki zwiększające skłonność do aplikowania o pracę, najwięcej badanych wskazywało na dofinansowanie kosztów pracy zdalnej (66 proc.), możliwość wyboru modelu pracy (62 proc.), otwartość na osoby spoza lokalizacji firmy (54 proc.), a w dalszej kolejności również na pracę wyłącznie w modelu zdalnym (38 proc.). Brak możliwości pracy zdalnej lub hybrydowej była czynnikiem zmniejszającym skłonność do aplikowania dla 41 proc. ogółu ankietowanych, a możliwość pracy wyłącznie w modelu zdalnym – dla 23 proc. badanych.
6 lutego 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza pracę zdalną. Przepisy te wejdą w życie 2 miesiące od ich opublikowania, z wyjątkiem możliwości kontroli trzeźwości pracowników (również pracujących z domu), która zaczyna obowiązywać od 21 lutego.
PAP