fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajCo dalej z zakazem handlu w niedziele?

Co dalej z zakazem handlu w niedziele?

W związku z możliwością zmiany władzy po ostatnich wyborach parlamentarnych niewykluczone, że zmienią się też zasady dotyczące niedziel handlowych.

Wiele wskazuje na to, że to nie Prawo i Sprawiedliwość będzie tworzyło nowy polski rząd, a to może oznaczać, że zakaz handlu w obecnym kształcie może przejść do lamusa. Platforma Obywatelska od lat zapowiada zmiany w tym zakresie, a takie postulaty pojawiły się też w propozycjach Trzeciej Drogi.

Głównym pomysłem PO jest zniesienie handlu w niedziele, przy zapewnieniu wszystkim pracownikom co najmniej dwóch wolnych weekendów w miesiącu, podczas gdy Trzecia Droga chce, żeby pracujące były dwie niedziele w miesiącu. Według sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” dzisiaj pomysł wprowadzenia dwóch niedziel handlowych miesięcznie podoba się ponad 63 proc. Polaków, a przeciwko jest mniej niż jedna czwarta ankietowanych.

Za zniesieniem zakazu handlu w niedziele jest Polska Rada Centrów Handlowych, która wskazuje na wysokie koszty utrzymania zamkniętych centrów handlowych, mniejsze zatrudnienie i sprzedaż, a co za tym idzie niższe wpływy podatkowe dla budżetu państwa.

Tymczasem powrót do możliwości handlu w niedziele pozwoliłby na wzrost zatrudnienia, zwiększył obroty handlu o około 4 proc. i przyniósł państwu dodatkowe wpływy podatkowe. Dla klientów otwarte sklepy oznaczałyby większą swobodę i komfort robienia zakupów. Obecnie zdecydowana większość krajów członkowskich Unii Europejskiej nie stosuje żadnych ograniczeń handlu w niedziele

– powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Bardziej sceptycznie do zmian w zakresie niedziel handlowych odnosi się Polska Izba Handlu podkreślająca, że większość firm członkowskich jest zadowolonych z obecnego systemu.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA