fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajCo dalej z zakazem handlu w niedziele?

Co dalej z zakazem handlu w niedziele?

W związku z możliwością zmiany władzy po ostatnich wyborach parlamentarnych niewykluczone, że zmienią się też zasady dotyczące niedziel handlowych.

Wiele wskazuje na to, że to nie Prawo i Sprawiedliwość będzie tworzyło nowy polski rząd, a to może oznaczać, że zakaz handlu w obecnym kształcie może przejść do lamusa. Platforma Obywatelska od lat zapowiada zmiany w tym zakresie, a takie postulaty pojawiły się też w propozycjach Trzeciej Drogi.

Głównym pomysłem PO jest zniesienie handlu w niedziele, przy zapewnieniu wszystkim pracownikom co najmniej dwóch wolnych weekendów w miesiącu, podczas gdy Trzecia Droga chce, żeby pracujące były dwie niedziele w miesiącu. Według sondażu IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” dzisiaj pomysł wprowadzenia dwóch niedziel handlowych miesięcznie podoba się ponad 63 proc. Polaków, a przeciwko jest mniej niż jedna czwarta ankietowanych.

Za zniesieniem zakazu handlu w niedziele jest Polska Rada Centrów Handlowych, która wskazuje na wysokie koszty utrzymania zamkniętych centrów handlowych, mniejsze zatrudnienie i sprzedaż, a co za tym idzie niższe wpływy podatkowe dla budżetu państwa.

Tymczasem powrót do możliwości handlu w niedziele pozwoliłby na wzrost zatrudnienia, zwiększył obroty handlu o około 4 proc. i przyniósł państwu dodatkowe wpływy podatkowe. Dla klientów otwarte sklepy oznaczałyby większą swobodę i komfort robienia zakupów. Obecnie zdecydowana większość krajów członkowskich Unii Europejskiej nie stosuje żadnych ograniczeń handlu w niedziele

– powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Bardziej sceptycznie do zmian w zakresie niedziel handlowych odnosi się Polska Izba Handlu podkreślająca, że większość firm członkowskich jest zadowolonych z obecnego systemu.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA