fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiCo dalej z zerowym VAT-em na żywność?

Co dalej z zerowym VAT-em na żywność?

Zgodnie z planem od początku 2024 roku przestanie obowiązywać zerowa stawka VAT na żywność. Ekonomiści popierają takie rozwiązanie.

Jeśli nowy rząd nie zmieni przepisów, to od 1 stycznia przestanie w Polsce obowiązywać zerowa stawka VAT na żywność. „Rzeczpospolita” i „Parkiet” spytały polskich ekonomistów, co myślą o takim scenariuszu.

W badaniu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wzięło udział 34 polskich ekonomistów. Większość z nich zgodziła się z tezą, że wycofanie się z zamrożenia cen energii elektrycznej i zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe to dobry krok w kierunku racjonalizacji polityki budżetowej państwa. Odpowiedź „zgadzam się” zaznaczyło 52,9 proc. respondentów, a 5,9 proc. wybrało „zdecydowanie się zgadzam”

Za pozostaniem przy zerowej stawce VAT na żywność oraz dalszym mrożeniu cen energii elektrycznej było natomiast 14,7 proc. ekonomistów, wśród których 11,8 proc. po prostu nie zgodziło się z takim rozwiązaniem, a 2,9 proc. zdecydowanie się nie zgodziło.

Przypomnijmy, że zerowa stawka VAT na wybrane produkty żywnościowe obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2022 roku. Wcześniej artykuły te były objęte stawką w wysokości 5 proc. Według minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej tylko w pierwszym półroczu 2023 roku takie rozwiązanie pozwoliło Polakom zaoszczędzić ok. 6 mld złotych, a w całym roku może to być niemal 12 mld złotych.

Źródło: Rzeczpospolita, MF
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA