fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiCo dalej z zerowym VAT-em na żywność?

Co dalej z zerowym VAT-em na żywność?

Zgodnie z planem od początku 2024 roku przestanie obowiązywać zerowa stawka VAT na żywność. Ekonomiści popierają takie rozwiązanie.

Jeśli nowy rząd nie zmieni przepisów, to od 1 stycznia przestanie w Polsce obowiązywać zerowa stawka VAT na żywność. „Rzeczpospolita” i „Parkiet” spytały polskich ekonomistów, co myślą o takim scenariuszu.

W badaniu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wzięło udział 34 polskich ekonomistów. Większość z nich zgodziła się z tezą, że wycofanie się z zamrożenia cen energii elektrycznej i zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe to dobry krok w kierunku racjonalizacji polityki budżetowej państwa. Odpowiedź „zgadzam się” zaznaczyło 52,9 proc. respondentów, a 5,9 proc. wybrało „zdecydowanie się zgadzam”

Za pozostaniem przy zerowej stawce VAT na żywność oraz dalszym mrożeniu cen energii elektrycznej było natomiast 14,7 proc. ekonomistów, wśród których 11,8 proc. po prostu nie zgodziło się z takim rozwiązaniem, a 2,9 proc. zdecydowanie się nie zgodziło.

Przypomnijmy, że zerowa stawka VAT na wybrane produkty żywnościowe obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2022 roku. Wcześniej artykuły te były objęte stawką w wysokości 5 proc. Według minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej tylko w pierwszym półroczu 2023 roku takie rozwiązanie pozwoliło Polakom zaoszczędzić ok. 6 mld złotych, a w całym roku może to być niemal 12 mld złotych.

Źródło: Rzeczpospolita, MF
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA