Jeśli nowy rząd nie zmieni przepisów, to od 1 stycznia przestanie w Polsce obowiązywać zerowa stawka VAT na żywność. „Rzeczpospolita” i „Parkiet” spytały polskich ekonomistów, co myślą o takim scenariuszu.
W badaniu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wzięło udział 34 polskich ekonomistów. Większość z nich zgodziła się z tezą, że wycofanie się z zamrożenia cen energii elektrycznej i zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe to dobry krok w kierunku racjonalizacji polityki budżetowej państwa. Odpowiedź „zgadzam się” zaznaczyło 52,9 proc. respondentów, a 5,9 proc. wybrało „zdecydowanie się zgadzam”
Za pozostaniem przy zerowej stawce VAT na żywność oraz dalszym mrożeniu cen energii elektrycznej było natomiast 14,7 proc. ekonomistów, wśród których 11,8 proc. po prostu nie zgodziło się z takim rozwiązaniem, a 2,9 proc. zdecydowanie się nie zgodziło.
Przypomnijmy, że zerowa stawka VAT na wybrane produkty żywnościowe obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2022 roku. Wcześniej artykuły te były objęte stawką w wysokości 5 proc. Według minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej tylko w pierwszym półroczu 2023 roku takie rozwiązanie pozwoliło Polakom zaoszczędzić ok. 6 mld złotych, a w całym roku może to być niemal 12 mld złotych.