Większość polskich przedsiębiorców uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pogorszyły się warunki do prowadzenia biznesu – wynika z badania na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Aż 57 proc. firm przepytanych prze CBM Indicator twierdzi, że biorąc pod uwagę otoczenie regulacyjne i administracyjne, warunki do prowadzenia biznesu w Polsce uległy pogorszeniu. Tylko 4 proc. uważa, że środowisko do robienia interesów uległo poprawie, a 39 proc. nie widzi znaczących zmian. W lutym, odsetek przedsiębiorców twierdzących, że warunki do prowadzenia biznesu w Polsce uległy pogorszeniu, wyniósł 65 proc.

Gorzej o warunkach działalności gospodarczej wypowiadają się duże firmy, wśród których 60 proc. uznało, że uległy one pogorszeniu. Wśród firm małych i średnich było to 57 proc.

„Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są raczej niekorzystne – przeważa nastawienie negatywne nad pozytywnym. 51 proc. przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, a 44 proc. jest pozytywnie usposobiona. Najbardziej pesymistycznie (62 proc.) postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm dużych. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie osiągnął 52 proc., a małych 50 proc.” – napisano w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

CMBI sprawdził również, co przedsiębiorcy myślą o zmianach w prawie i działań administracji w kontekście ich działalności. Aż 61 proc. firm obawia się tych zmian, a 31 proc. ma pozytywne nastawienie.

Poprzedni artykułNie mam pretensji do papieża
Następny artykułRosną inwestycje EBI w Polsce