fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaBiznesCo firmy myślą o warunkach do prowadzenia biznesu?

Co firmy myślą o warunkach do prowadzenia biznesu?

Większość polskich przedsiębiorców uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pogorszyły się warunki do prowadzenia biznesu – wynika z badania na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Aż 57 proc. firm przepytanych prze CBM Indicator twierdzi, że biorąc pod uwagę otoczenie regulacyjne i administracyjne, warunki do prowadzenia biznesu w Polsce uległy pogorszeniu. Tylko 4 proc. uważa, że środowisko do robienia interesów uległo poprawie, a 39 proc. nie widzi znaczących zmian. W lutym, odsetek przedsiębiorców twierdzących, że warunki do prowadzenia biznesu w Polsce uległy pogorszeniu, wyniósł 65 proc.

Gorzej o warunkach działalności gospodarczej wypowiadają się duże firmy, wśród których 60 proc. uznało, że uległy one pogorszeniu. Wśród firm małych i średnich było to 57 proc.

„Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są raczej niekorzystne – przeważa nastawienie negatywne nad pozytywnym. 51 proc. przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, a 44 proc. jest pozytywnie usposobiona. Najbardziej pesymistycznie (62 proc.) postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm dużych. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie osiągnął 52 proc., a małych 50 proc.” – napisano w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

CMBI sprawdził również, co przedsiębiorcy myślą o zmianach w prawie i działań administracji w kontekście ich działalności. Aż 61 proc. firm obawia się tych zmian, a 31 proc. ma pozytywne nastawienie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA