fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesCo firmy myślą o warunkach do prowadzenia biznesu?

Co firmy myślą o warunkach do prowadzenia biznesu?

Większość polskich przedsiębiorców uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy pogorszyły się warunki do prowadzenia biznesu – wynika z badania na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Aż 57 proc. firm przepytanych prze CBM Indicator twierdzi, że biorąc pod uwagę otoczenie regulacyjne i administracyjne, warunki do prowadzenia biznesu w Polsce uległy pogorszeniu. Tylko 4 proc. uważa, że środowisko do robienia interesów uległo poprawie, a 39 proc. nie widzi znaczących zmian. W lutym, odsetek przedsiębiorców twierdzących, że warunki do prowadzenia biznesu w Polsce uległy pogorszeniu, wyniósł 65 proc.

Gorzej o warunkach działalności gospodarczej wypowiadają się duże firmy, wśród których 60 proc. uznało, że uległy one pogorszeniu. Wśród firm małych i średnich było to 57 proc.

„Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są raczej niekorzystne – przeważa nastawienie negatywne nad pozytywnym. 51 proc. przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, a 44 proc. jest pozytywnie usposobiona. Najbardziej pesymistycznie (62 proc.) postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm dużych. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie osiągnął 52 proc., a małych 50 proc.” – napisano w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

CMBI sprawdził również, co przedsiębiorcy myślą o zmianach w prawie i działań administracji w kontekście ich działalności. Aż 61 proc. firm obawia się tych zmian, a 31 proc. ma pozytywne nastawienie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA