fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesCo hamuje rozwój branży napojów w Polsce?

Co hamuje rozwój branży napojów w Polsce?

Podatki należą do głównych barier, które hamują rozwój branży produkcji napojów w naszym kraju – dowiadujemy się z Portalu Spożywczego.

Poza podatkami sektor napojów jest dobijany przez wojnę na Ukrainie, ale też wciąż jeszcze przez skutki pandemii koronawirusa. Swoje robi również drożejąca energia. Jak powiedział Portalowi Spożywczemu Tomasz Starzyk, ekspert DUN & BRADSTREET, ostatnich kilkanaście miesięcy było jednak dla producentów napojów szczególnie ciężkie właśnie przez wprowadzenie w styczniu 2021 r. podatków od cukru i plastiku.

Obowiązujący od stycznia 2021 r. podatek od cukru jest pobierany według stawki 50 gr za zawartość cukrów lub wszelkich innych substancji słodzących nieprzekraczających 5 g w 100 ml gotowego napoju oraz 5 gr za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju w przeliczeniu na litr napoju. Uzasadnieniem tego obciążenia jest troska o zdrowie Polaków, którzy mają kupować mniej słodzonych napojów.

Po ponad roku obowiązywania podatek przyniósł tylko połowę z planowanych przez rząd 3 mld zł. Powodem takiego rezultatu jest zmniejszenie o 20 proc. sprzedaży, przy jednoczesnym wzroście wartości sprzedaży, za co odpowiada podwyżka cen. Co gorsza, spodziewane są dalsze podwyżki, głównie przez drożejącą energię, ale też surowce, opakowania i koszty własne producentów.

Drugim ciosem dla branży był wprowadzony podatek od plastiku, którego celem jest chęć ochrony środowiska. Tomasz Starzyk wskazał, że kluczowe jest tutaj szybkie i sprawne wprowadzenie systemu kaucyjnego, bo tylko to pozwoli stworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym, która będzie służyła ekologii.

Źródło: portalspozywczy.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA