fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajCo jest głównym problemem deweloperów?

Co jest głównym problemem deweloperów?

Choć ostatnio w Polsce widoczna jest niewielka poprawa sytuacji na rynku nieruchomości, to jednak deweloperzy studzą nastroje twierdząc, że wciąż brakuje im gruntów.

W ostatnich miesiącach wzrosła liczba rozpoczętych budów nowych mieszkań w Polsce, ale Polski Związek Firm Deweloperskich wskazuje, że w skali roku ciągle notowane są spadki. Główną przyczyną problemów deweloperów jest niewystarczająca podaż gruntów.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku br. rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań, czyli o 0,6 proc. więcej niż we wrześniu. Polscy deweloperzy zaznaczają jednak, że w ujęciu rocznym widoczny jest spadek. Deweloperzy w okresie styczeń-październik 2023 r. rozpoczęli budowę o 8,4 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, który określany był jako fatalny dla rynku. W porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. spadek wynosi aż 34,3 proc.

Według PFZD wpływ na obecną sytuację, poza wspomnianym brakiem gruntów, mają też niepewność rynku, zmieniające się przepisy oraz długi czas oczekiwania na wydanie decyzji administracyjnych.

Nowe inwestycje to swoisty barometr nastrojów rynkowych. Dane za 10 miesięcy tego roku pokazują, że firmy budujące mieszkania decydują się wychodzić na rynek z nowymi inwestycjami. Tym niemniej, mimo poprawy koniunktury, dużo jest do nadrobienia

– powiedział Patryk Kozierkiewicz, ekspert z PZFD.

Sytuację na rynku nieruchomości komplikuje program Bezpieczny Kredyt 2%, ale też obniżka stóp procentowych, które tworzą nieproporcjonalnie silny popyt na mieszkania. W związku z powyższym deweloperzy apelują o wprowadzenie mechanizmów zwiększających podaż gruntów, bo inaczej przepaść między popytem a podażą na rynku mieszkaniowym będzie się pogłębiać. Wśród rozwiązań dla poprawy sytuacji na rynku wymienia się uwolnienie gruntów spółek Skarbu Państwa, reformę specustawy mieszkaniowej oraz przyspieszenie procedur administracyjnych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA