fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaBiznesCo jest największym problemem polskich firm?

Co jest największym problemem polskich firm?

Większość polskich firm produkcyjnych określa swoją sytuację finansową jako dobrą, ale to nie znaczy, że nie borykają się one z problemami.

Z raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego „MŚP wynajmują czy kupują. Pod lupą” wynika, że 61 proc. firm produkcyjnych określa swoją sytuację finansową jako dobrą, a 38 proc. jako stabilną. Jednocześnie, aż 53 proc. respondentów za największy problem dla firmy uważa wysokie koszty pracy oraz ograniczony dostęp do pracowników.

Dla 52 proc. problemem w obecnej sytuacji gospodarczej jest optymalizacja kosztów, a dla 49 proc. trudności w planowaniu produkcji. Poza tym 46 proc. skarży się na rosnące koszty produkcji oraz utrzymanie jakości, a dla 45 proc. wyzwaniem jest optymalizacja wydajności.

EFL sprawdził też poziom automatyzacji w polskich firmach. Okazało się, że 16 proc. firm produkcyjnych ma wysoko lub w całości zautomatyzowany proces produkcyjny, w 47 proc. jest on zautomatyzowany w połowie, a w 36 proc. firm pracę wykonuje się ręcznie. Członek zarządu EFL Wojciech Przybył powiedział, że wysokie koszty energii, inflacja oraz wysokie stopy procentowe uniemożliwią polskim firmom dalsze inwestycje w technologię. Wydatki na ten cel nie będą już tak duże, jak dotychczas.

Polskie firmy coraz częściej decydują się na wynajem jako formy finansowania środków trwałych. W branżach produkcyjnej, rolnej i budowlanej odpowiednio 78 proc., 73 proc. i 69 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że w ich sektorze rośnie popularność najmu. Wynajem jest mniej popularny w branży handlowej i transportowej.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA