fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesCo jest siłą polskiego eksportu?

Co jest siłą polskiego eksportu?

Wielka różnorodność stanowi o sile polskiego eksportu – twierdzi ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

Według NBP w maju 2022 r. wartość polskiego eksportu wyniosła 130,7 mld zł i był to najwyższy wynik w historii.

– Ten wzrost, liczony w złotych, to efekt inflacji i osłabienia naszej waluty. Statystyki handlu zagranicznego lepiej jest analizować w ujęciu walutowym – wyjaśnił ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor. – Te dane świadczą o sile eksportu i o tym, że polski boom eksportowy nadal trwa, choć widać symptomy jego wygasania ze względu na problemy podażowe i mniejszy popyt za granicą – dodał ekspert.

Kamil Pastor zauważył jednak, że powoli gaśnie pozytywny wpływ na eksport wygenerowany przez wybudowane u nas w poprzednich latach zagraniczne fabryki. Z drugiej strony potrzeba czasu, aby lokowane obecnie inwestycje zagraniczne przyniosły efekty.

– Jednak dobrze polskiemu eksportowi służy fakt, że cechuje go wielka różnorodność, a wiec sprzedajemy za granicę i części samochodowe, i żywność, sprzęt ADG czy papierosy i wyroby tytoniowe, które to jeszcze niedawno stanowiły najważniejszą jednostkową kategorię eksportową – stwierdził Pastor.

Analityk PKO BP podkreślił, że polskiemu eksportowi pomaga też wzrost cen, np. żywności.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA