fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCo może zrobić przedsiębiorca, by odzyskać swoje pieniądze

Co może zrobić przedsiębiorca, by odzyskać swoje pieniądze

Co robić, gdy pojawią się problemy z terminowymi płatnościami kontrahentów? Czy sprzedaż długu jest opłacalna? W niektórych sytuacjach najlepszym wyjściem z sytuacji jest faktorowanie należności.

Z cyklicznego badania Keralla Research, realizowanego co kwartał dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że klientów opóźniających rozliczenia o ponad 60 dni w ostatnich sześciu miesiącach posiadało 30 proc. ankietowanych firm sektora MŚP. Kwartał wcześniej było to 33 proc., a przed rokiem 35 proc.

Można spodziewać się, że efektem rosnących zatorów płatniczych będzie bankructwo wielu firm. Według KUKE liczba upadłości w tym roku będzie o 10-15 proc. większa niż rok wcześniej. Z kolei z analiz Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w czerwcu br. odnotowano trzecią najwyższą miesięczną liczbę nowych postępowań restrukturyzacyjnych.

Windykować, iść do sądu albo sprzedać dług

Przedsiębiorca może próbować sam windykować długi lub zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Windykując samodzielnie lub z udziałem firmy windykacyjnej, ma szansę odzyskać 100 proc. kwoty głównej wraz z odsetkami za opóźnienie od transakcji handlowych (wynoszącymi 11,75 proc. w skali roku). Z kolei wnosząc sprawę do sądu musi liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów sądowych. Firma windykacyjna, która podejmie się dla przedsiębiorcy windykacji, może zaliczkowo wnieść wymagane opłaty związane z wniesieniem pozwu do sądu. Podobnie sytuacja wygląda w postępowaniu egzekucyjnym: jeżeli firma windykacyjna posiada własnych prawników, nie musi pobierać żadnych dodatkowych opłat od wierzyciela.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sądowa windykacja będzie trudna i żmudna. Najpierw trzeba słać wezwania do zapłaty, potem dopiero odbywają się rozprawy sądowe, w długich odstępach od siebie, a dopiero na końcu wkracza komornik – wszystko to może trwać kilka lat, a jeśli dłużnik skutecznie się broni, to nawet dłużej. W tym czasie dłużnik może ogłosić upadłość albo wręcz zlikwidować działalność, a majątek wyprowadzić na podmioty z firmą zupełnie niepowiązane.

Sprzedaż jest droga, więc…?

Część firm, nie znając dokładnie sytuacji finansowej dłużnika, decyduje się na sprzedaż wierzytelności. Sprzedaż długu niesie jednak ze sobą konieczność rezygnacji ze znacznej części należności oraz z odsetek za zwłokę, a także nieprzyjemne skutki podatkowe. Przy sprzedaży długu trzeba się liczyć z kosztem wynoszącym od 10 do 50 proc. wartości faktury – o tyle realnie mniej zbytej należności dostanie przedsiębiorca.

– Koszt, jaki ponosi przedsiębiorca przy sprzedaży wierzytelności, jest znacznie wyższy od kosztów typowego postępowania windykacyjnego. Honorarium profesjonalnej firmy odzyskującej należności wynosi zazwyczaj od 5 do 18 proc. wartości wierzytelności – tłumaczy Dominika Mop-Chomań z Bibby Financial Services.

Przedstawiciele firm faktoringowych przekonują, że jeśli przedsiębiorca zamierza długoterminowo współpracować z kontrahentem, o którego wypłacalność czy rzetelność ma obawy, powinien raczej zdecydować się na faktoring. W porównaniu ze sprzedażą wierzytelności jest on znacznie tańszy i można odzyskać więcej pieniędzy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA