fbpx
środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesCo najbardziej przeraża polskie firmy?

Co najbardziej przeraża polskie firmy?

Polscy przedsiębiorcy najbardziej obawiają się zmian podatkowych – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Aż 45 proc. przepytanych firm twierdzi, że zmiany podatkowe, również te wynikające z Polskiego Ładu, mogą najbardziej utrudnić im prowadzenie biznesu w 2022 r. Z kolei 31 proc. ankietowanych wskazało na inflację, podwyżki stóp procentowych oraz wzrost cen.

– Przedsiębiorcy obawiają się, że partnerzy z powodu inflacji popadną w problemy finansowe i nie będą w stanie zapłacić za otrzymany towar czy usługi. Oczywiście konsekwencje funkcjonowania w warunkach podwyższonej inflacji nie są dla wszystkich jednoznaczne negatywne, co było widać po rosnącej w zeszłym roku rentowności średnich i dużych przedsiębiorstw (zatrudniających co najmniej 50 pracowników). Dane GUS pokazały, że część firm dzięki inflacji zaczęła zarabiać więcej, wyprzedzająco podnosząc ceny i tym samym zwiększając swoje marże. Ale nie jest to scenariusz dla wszystkich. Nie każdy podmiot może sobie pozwolić na podwyżki i przenoszenie wzrostu kosztów na swoich odbiorców – powiedział w komunikacie Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Mniej więcej co piąty przedsiębiorca obawia się podwyżek składek ZUS. Wśród innych problemów ankietowani wymienili: niepewność otoczenia prawnego (16 proc.), wzrost kosztów zatrudnienia i płacy minimalnej (14 proc.) oraz problemy ze znalezieniem pracowników.

BIG InfoMonitor sprawdził też, co przedsiębiorcy robią, aby złagodzić skutki inflacji dla ich działalności. Jak się okazuje aż 52 proc. przepytanych nic nie robi, a 18 proc. skupia się na robieniu zapasów. Z kolei 17 proc. wstrzymuje inwestycje, natomiast 5 proc. firm modyfikuje umowy wprowadzając do nich gwarancje cen; tyle samo przedsiębiorstw podnosi ceny. Tylko 3 proc. przedsiębiorców decyduje się na zamrożenie wynagrodzeń.

Źródło: BIG InfoMonitor

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA