W ramach Polskiej Strefy Inwestycji przekazano już wsparcie na kwotę przekraczającą 100 mld zł.

Fot. gov.pl

Od początku funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji (wrzesień 2018 r.) wydano łącznie 2015 decyzji o wsparciu. Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii na te inwestycje przeznaczono już 100,4 mld zł.

– Polska Strefa Inwestycji to główny instrument wspierania inwestycji w Polsce. Gwarantuje stały napływ nowych przedsięwzięć na terenie całego kraju oraz zapewnia powstawanie nowych miejsc pracy – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – PSI pozwala na realizację zarówno dużych projektów inwestycyjnych, jak i oferuje wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorstw. Dzięki temu pozwala na zrównoważony rozwój gospodarczy całego kraju.

Według ministra Budy polscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z PSI, a inwestycje zrealizowane w tych ramach przyczynią się do utworzenia przynajmniej 40 645 nowych miejsc pracy. Dotychczasowe tempo wydawania decyzji przekłada się na 771 nowych miejsc pracy miesięcznie.

– Ostatni rok przyniósł nam 447 decyzji o wsparciu. To naprawdę dobry wynik. Wojna w Ukrainie miała olbrzymi wpływ na gospodarki całego świata. PSI pozwoliło przedsiębiorcom inwestować z ulgą, pomimo trudnej sytuacji gospodarczej na całym świecie – mówi minister Buda.

Resort rozwoju przypomniał, że Polska Strefa Inwestycji powstała na mocy ustawy z 10 maja 2018 r., dzięki czemu od 5 września 2018 r. zwolnienia podatkowe dostępne są na terenie całego kraju, a nie jak wcześniej tylko na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Od 1 stycznia 2019 r. nowe inwestycje można lokować już tylko w PSI, ale SSE pełnią kluczową rolę w systemie PSI zarządzając poszczególnymi jej częściami.

Poprzedni artykułCzerwony ogon, który macha psem
Następny artykułUOKiK podsumował rok 2022