fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseCo nasila inflację w Polsce?

Co nasila inflację w Polsce?

Krajowa Izba Gospodarcza twierdzi, że wzrost inflacji w ostatnich miesiącach jest spowodowany m.in. wzrostem cen surowców na świecie, ale też decyzjami podejmowanymi przez polski rząd.

Zdaniem głównego ekonomisty KIG Piotra Soroczyńskiego w ostatnich kwartałach inflacja w Polsce rosła przez wzrost różnych kosztów wytwarzania. Wśród nich jest na przykład wzrost obowiązków biurokratycznych dla polskiego biznesu.

— Z perspektywy światowej podkreślano głównie sytuację na rynku ropy i gazu, ale ostatnio też żywności. U nas koszty wytwarzania są od dłuższego czasu dodatkowo podbijane decyzjami administracji — powiedział analityk. — Wystarczy wskazać tu ceny: użytkowania wody, gospodarki odpadami, pracy (płaca minimalna i dopasowania w wyższych płacach wymuszone nowymi rozwiązaniami w zakresie danin i podatków), koszty dopasowania się do pandemii, nowe daniny (tak nasze wewnętrzne jak i narzucone z zewnątrz), wyższe daniny już istniejące, wzrost powinności i wymogów formalnoprawnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej — dodał ekspert.

Piotr Soroczyński zauważa, że w ostatnim czasie wzrosło znaczenie rosnącego popytu, jako czynnika nasilającego inflację. Widać to na światowych rynkach, gdzie miejscami zaczyna brakować niektórych dóbr. Ekonomista zwrócił też uwagę na wskaźnik wykluczający ceny administrowane, którego roczny indeks w marcu został oszacowany na 10,6 proc. wobec 8,0 proc. w lutym.

— Skoro ceny ogółem były w marcu wyższe niż przed rokiem o 11,0 proc., a w lutym o 8,5 proc. to otrzymujemy informację, iż w ostatnich miesiącach ceny administrowane inflację ogółem podbijają, ale nie tak intensywnie jak choćby ceny żywności i energii i nie tak intensywnie, jak w poprzednich miesiącach — ocenił w komunikacie Soroczyński.

Główny ekonomista KIG podsumował, że wszystkie z kalkulowanych i prezentowanych przez NBP mierników inflacji bazowej są na wysokich poziomach. Mowa tu o wspomnianych już cenach żywności i energii oraz cenach administrowanych, ale też o cenach, które w ostatnim czasie ulegały skrajnym zmianom.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA