fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumCo ostatecznie znalazło się w tarczy antykryzysowej 2.0?

Co ostatecznie znalazło się w tarczy antykryzysowej 2.0?

W piątek prezydent podpisał ustawę dotyczącą tarczy antykryzysowej 2.0, do której wcześniej Senat wprowadził kilkadziesiąt poprawek. Przed posiedzeniem izby PiS ogłosił ważne zmiany dla wszystkich tych, którzy liczą na wsparcie z tarczy, w tym zniesienie limitu przychodów dla osób z działalnością gospodarczą, którzy chcą ubiegać się o zwolnienie ze składek na ZUS. Limit jednak zostaje.

W środę przed posiedzeniem Senatu na konferencji prasowej Łukasz Schreiber i Michał Pęk informowali o poprawkach, które do ustawy miał wprowadzić Senat. Zapowiedzieli, że jedna z nich dotyczy objęcia zwolnieniem ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu. Schreiber mówił też, że osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, które dziś są objęte zwolnieniem ze składki ZUS, muszą "mieć 15 proc. strat przychodu i nie przekraczać trzykrotnej średniej krajowej, czyli tych 15 tys. 600 zł przychodu".

– Likwidujemy te 15 tys. 600, a więc obejmiemy wszystkich, którzy prowadzą własną jednoosobową działalność gospodarczą, którzy mogą mieć ten przychód więcej niż 15 tys. 600 – zapowiedział.

I tu doszło do dwóch pomyłek. Kryterium 15 proc. spadku przychodu dotyczy przedsiębiorców, którym przysługuje świadczenie postojowe. Tę grupę obowiązywał też drugi warunek: ich przychód nie mógł być wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (15 tys. 600 zł). Poprawiona ustawa, ta z 16 kwietnia, znosi to kryterium właśnie dla tej grupy – przedsiębiorców ubiegających się o postojowe. Wieczorem w dniu wspominanej konferencji prasowej minister Schreiber dokonał korekty – na Twitterze poinformował, że zgłoszone przez PiS poprawki, o których informował w środę i na Twitterze kilka godzin wcześniej, dotyczą nie składek na ZUS, a postojowego.

Nie do wszystkich dotarła jednak ta korekta. W piątek o tym, że Sejm poparł "zmianę przewidującą zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu" informowała Polska Agencja Prasowa. Temat jest od kilku dni szeroko komentowany w serwisach społecznościowych. 

Najważniejsze zmiany w tarczy kryzysowej 2.0 to:

  • objęcie pomocą firm założonych od 1 lutego do 1 kwietnia 2020 r.
  • zwolnienie z opłacania składek za okres marzec, kwiecień i maj 2020 r. rozszerzone na firmy zatrudniające od 10 do 49 osób
  • możliwość ponownego przyznania świadczenia postojowego – nie więcej niż trzykrotnie
  • pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników
  • niewliczanie do przychodu zwolnienia ze składek i mikropożyczek
  • zniesiony warunek granicznej kwoty przychodu w przypadku świadczeń postojowych dla osób prowadzących działalność, przyznawanych po raz pierwszy (również tych, w sprawie których wnioski zostały już złożone od 1 kwietnia 2020 r.)
  • zmiana dotycząca świadczeń postojowych dla osób realizujących umowy cywilnoprawne, przyznawanych po raz pierwszy – wcześniej obowiązywał warunek obowiązywania umowy zawartej przed 1 lutego, a teraz przed 1 kwietnia
  • możliwość odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę od składek za okres od stycznia 2020 r. (dotyczy wszystkich płatników składek, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa).

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA