fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaBiznesCo planują polskie firmy na 2023 rok?

Co planują polskie firmy na 2023 rok?

Większość polskich przedsiębiorców z umiarkowanym pesymizmem patrzy w przyszłość.

Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazało, że aż 22 proc. polskich przedsiębiorców twierdzi, że w 2023 r. ich sytuacja finansowa będzie zła lub bardzo zła. Z kolei 35 proc. ankietowanych prognozuje, że ich sytuacja finansowa będzie co najwyżej przeciętna. Z optymizmem w przyszłość patrzy tylko 26 proc. badanych przedsiębiorców, którzy przewidują, że ich sytuacja finansowa będzie dobra, a nawet bardzo dobra.

Jeśli chodzi o plany to w 2023 r. aż 65 proc. firm chce popracować nad zacieśnieniem relacji z klientami. Z kolei 41 proc. przedsiębiorstw chce wprowadzić do oferty nowe produkty lub usługi, natomiast 38 proc. ma zamiar zainwestować w kapitał ludzki. Miałoby się to odbywać na przykład poprzez szkolenia. Co trzecia polska firma w 2023 r. chce zwiększyć wydatki na marketing.

PIE sprawdził też, jak polscy przedsiębiorcy chcą odpowiedzieć na wyzwania związane z kryzysem energetycznym. Aż 66 proc. ankietowanych będzie podnosić ceny produktów lub usług, a 58 proc. popracuje nad zmniejszeniem ogólnych kosztów funkcjonowania firmy. Niema połowa firm poszuka tańszych surowców, materiałów i usług u dostawców, a 37 proc. zdecyduje się na wstrzymanie planowanych inwestycji.

Miesięczny Indeks Koniunktury z grudnia 2022 r. wykazał, że w najbliższym kwartale ponad trzy czwarte firm będzie chciało utrzymać poziom zatrudnienia, a 16 proc. go zmniejszy. Z kolei 68 proc. przedsiębiorców planuje utrzymać obecny poziom wynagrodzeń pracowników, a 29 proc. podnieść płace.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA