fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaBiznesCo planują polskie firmy na 2023 rok?

Co planują polskie firmy na 2023 rok?

Większość polskich przedsiębiorców z umiarkowanym pesymizmem patrzy w przyszłość.

Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazało, że aż 22 proc. polskich przedsiębiorców twierdzi, że w 2023 r. ich sytuacja finansowa będzie zła lub bardzo zła. Z kolei 35 proc. ankietowanych prognozuje, że ich sytuacja finansowa będzie co najwyżej przeciętna. Z optymizmem w przyszłość patrzy tylko 26 proc. badanych przedsiębiorców, którzy przewidują, że ich sytuacja finansowa będzie dobra, a nawet bardzo dobra.

Jeśli chodzi o plany to w 2023 r. aż 65 proc. firm chce popracować nad zacieśnieniem relacji z klientami. Z kolei 41 proc. przedsiębiorstw chce wprowadzić do oferty nowe produkty lub usługi, natomiast 38 proc. ma zamiar zainwestować w kapitał ludzki. Miałoby się to odbywać na przykład poprzez szkolenia. Co trzecia polska firma w 2023 r. chce zwiększyć wydatki na marketing.

PIE sprawdził też, jak polscy przedsiębiorcy chcą odpowiedzieć na wyzwania związane z kryzysem energetycznym. Aż 66 proc. ankietowanych będzie podnosić ceny produktów lub usług, a 58 proc. popracuje nad zmniejszeniem ogólnych kosztów funkcjonowania firmy. Niema połowa firm poszuka tańszych surowców, materiałów i usług u dostawców, a 37 proc. zdecyduje się na wstrzymanie planowanych inwestycji.

Miesięczny Indeks Koniunktury z grudnia 2022 r. wykazał, że w najbliższym kwartale ponad trzy czwarte firm będzie chciało utrzymać poziom zatrudnienia, a 16 proc. go zmniejszy. Z kolei 68 proc. przedsiębiorców planuje utrzymać obecny poziom wynagrodzeń pracowników, a 29 proc. podnieść płace.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA