fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeCo Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.

Dziennikarze RMF FM wspólnie z dziennikarzami „Dziennika Gazety Prawnej” zapytali Polaków, które inwestycje rozpoczęte przez rząd Prawa i Sprawiedliwości powinny być kontynuowane przez gabinet Donalda Tuska. Jak się okazuje, najważniejsze dla Polaków jest bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Na pierwszym miejscu inwestycji, które zdaniem Polaków powinny być kontynuowane przez rząd Koalicji Obywatelskiej, znalazła się budowa elektrowni jądrowych. Taką odpowiedź wskazało aż 77,3 proc. ankietowanych. Drugie miejsce na liście priorytetów zajęła budowa morskiego terminala kontenerowego w Świnoujściu, który uzyskał niewiele mniej, bo 70,5 proc. głosów. Kolejne miejsce w zestawieniu zajęła budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wokół tego tematu jest ostatnio szczególnie głośno, a za realizacją inwestycji jest 47 proc. ankietowanych. Co ciekawe – 37,8 proc. Polaków uważa, że rząd powinien dokończyć budowę fabryki polskiego samochodu elektrycznego Izera.

Konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie nie było w stanie udzielić 7,5 proc. badanych.

Jeśli chodzi o energetykę jądrową, to temat ten został poruszony ostatnio przez premiera Donalda Tuska podczas jego wizyty w Berlinie. Szef polskiego rządu powiedział wówczas, że jeśli Polska chce efektywnie odejść od najbardziej emisyjnej energetyki, to musi kontynuować prace nad alternatywą i są nią właśnie elektrownie jądrowe. Co do budowy CPK to premier Donald Tusk zapowiedział dokładną analizę projektu, aby ten był realizowany gospodarnie i bez szkody dla interesów Polski, choć nie zdradził dokładniejszych szczegółów w tym temacie. Najmniejsze szanse na realizacje zdaje się mieć natomiast Izera, gdyż według niedawnych doniesień obecny rząd nie jest pewien opłacalności tej inwestycji.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA