fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCo Polacy myślą o konkurencji rynkowej?

Co Polacy myślą o konkurencji rynkowej?

Polacy należą do narodów, które w całej Unii Europejskiej są najbardziej entuzjastycznie nastawione do mechanizmów konkurencji rynkowej.

Badanie Eurobarometru z lipca 2022 r. wykazało, że aż 95 proc. Polaków uważa, że konkurencja między firmami oznacza lepszy wybór dla konsumenta. Większy odsetek takich odpowiedzi udzielili tylko Portugalczycy, wśród których z takim stwierdzeniem zgodziło się 97 proc. ankietowanych. Średnia unijna wynosi natomiast 83 proc.

Warto odnotować, że 91 proc. Polaków uważa, że konkurencja pobudza innowacje i wzrost gospodarczy (średnia unijna to 81 proc.), a 90 proc. z nas twierdzi, że konkurencja rynkowa wpływa na obniżkę cen (średnia unijna – 74 proc.).

„Polacy również optymistycznie podchodzą do wpływu konkurencji na cyfrową transformację gospodarki i społeczeństwa. 82 proc. badanych dostrzega pozytywną zależność, w całej UE jest to 73 proc.” – wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Równie entuzjastycznie do konkurencji podchodzą polscy przedsiębiorcy, gdyż aż 95 proc. badanych małych i średnich firm w naszym kraju sądzi, że konkurencja to pozytywne zjawisko, sprzyjające innowacjom oraz wyborowi towarów i usług. Poza tym 86 proc. małych i średnich przedsiębiorstw z Polski twierdzi, że konkurencja pozwala oferować lepsze ceny towarów i usług.

Polacy największe braki w konkurencji zauważają na rynkach energii (35 proc.) oraz  farmaceutycznym (21 proc.). To też ma się przekładać na istniejącą na nich drożyznę.

„Entuzjazm Polaków dotyczący mechanizmów konkurencji może wynikać z doświadczenia transformacji gospodarczej w ostatnich 30 latach. Deregulacja wielu sektorów okazała się sukcesem, czego przykładem jest rynek telekomunikacyjny czy bankowy. Z kolei deklaracje dotyczące problemów na rynku energii wynikają z uwarunkowań strukturalnych. Wojna w Ukrainie i szantaż energetyczny stosowany przez Rosję uwypuklają je, jednak ten sektor był najczęściej wskazywany również w poprzednich edycjach badania, trzy i osiem lat temu. Natomiast konkurencja na rynkach cyfrowych w najbliższym czasie może się poprawić dzięki nowym regulacjom unijnym, szczególnie nowemu Aktowi o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act), który w tym miesiącu wszedł w życie” – podsumował PIE.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA