fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseCo Polacy myślą o oddawaniu długów?

Co Polacy myślą o oddawaniu długów?

Zdecydowana większość Polaków czuje obowiązek moralny spłacania swoich zobowiązań finansowych.

Według cytowanego przez agencję BrandScope badania „Oszczędzanie i oszczędzanie na emeryturę” przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) w 2022 r. aż 26,3 proc. Polaków miało jakiś kredyt lub pożyczkę. Najczęściej są to kredyty hipoteczne i kredyty gotówkowe lub pożyczki na kwoty nie większe niż 10 tys. zł.

– Sytuacja finansowa wielu konsumentów nie jest łatwa. W momencie podejmowania decyzji o kredycie, indywidualna sytuacja finansowa często prezentowała się korzystnie – powiedział Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych. – W tym czasie pandemia COVID-19, później wybuch wojny w Ukrainie sprawiły, że inflacja galopuje podnosząc diametralnie ceny produktów i usług. Niestety najczęściej za tym tempem nie idzie wzrost zarobków. Polacy zarabiają lepiej, ale ich zobowiązania rosną szybciej. Równowaga finansowa zostaje więc zachwiana – dodał.

Raport „Moralność finansowa Polaków 2022” przygotowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych wskazuje natomiast, że aż 91 proc. Polaków zgadza się, że oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym i dlatego większość kredytobiorców jest świadomych, że pożyczkę należy spłacać terminowo.

– Uciekanie przed długami to najgorsze z możliwych rozwiązań. Zaciągnięcie pożyczki to jedno, a jej spłacanie to drugie. Okazuje się, że utrzymanie płynności finansowej bywa trudne w obecnych realiach. Dlatego zdarza się, że kredytobiorcy nie regulują zadłużeń w banku lub unikają płatności za telefon czy prąd w nadziei, że bez przeszkód płatność taka może być odroczona. Tymczasem rodzi to dodatkowe komplikacje, a niekiedy także popadanie w spiralę zadłużenia. Oczywiście nie zawsze długi są wynikiem źle podjętych decyzji kredytowych. Część problemów finansowych może też wynikać z nieopłaconych faktur, które sami wystawiliśmy lub opóźnionych przelewów z tytułu np. wynagrodzenia – zauważa Marcin Czugan.

Źródło: BrandScope
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA