fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaKrajCo Polacy myślą o swoich firmach?

Co Polacy myślą o swoich firmach?

Mimo pandemii większość Polaków pozytywnie ocenia sytuację w swoich firmach — wynika z badania CBOS.

Dobrze o sytuacji w swoim miejscu zatrudnienia wypowiada się 58 proc. ankietowanych, a źle tylko 12 proc. Najbardziej pozytywnie do sytuacji w swoich firmach są nastawione osoby zatrudnione w spółkach prywatnych lub państwowych, bo aż 68 proc. uznaje ją za dobrą, a tylko 6 proc. za złą. Najmniej pozytywni są natomiast pracownicy indywidualnych gospodarstw rolnych, wśród których dobrze o swoim zatrudnieniu wypowiada się tylko 24 proc. ankietowanych. Utraty pracy obawia się ok. 20 proc. Polaków.

Jednocześnie 58 proc. zatrudnionych twierdzi, że w ciągu najbliższego pół roku sytuacja w ich pracy się nie zmieni, a po 15 proc. spodziewa się jej polepszenia lub pogorszenia. Największe poczucie stabilizacji mają pracownicy instytucji, urzędów lub zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych, w tym także jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, bo aż 72 proc. z nich uważa, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni.

CBOS zapytał też Polaków, czy w ich okolicy można znaleźć jakąś pracę i okazało się, że tylko 3 proc. twierdzi, że nie można tam znaleźć żadnego zatrudnienia, ale ponad połowa odpowiedziała, że trudno o odpowiednią pracę. Najgorzej sytuację ocenili mieszkańcy wsi i małych miejscowości, a najlepiej największych miast.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można budować schrony bez pozwolenia

Polski rząd pracuje nad zmianami w prawie budowlanym, które mają umożliwić obywatelom budowanie przydomowych schronów bez pozwolenia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA