Mimo pandemii większość Polaków pozytywnie ocenia sytuację w swoich firmach — wynika z badania CBOS.

Dobrze o sytuacji w swoim miejscu zatrudnienia wypowiada się 58 proc. ankietowanych, a źle tylko 12 proc. Najbardziej pozytywnie do sytuacji w swoich firmach są nastawione osoby zatrudnione w spółkach prywatnych lub państwowych, bo aż 68 proc. uznaje ją za dobrą, a tylko 6 proc. za złą. Najmniej pozytywni są natomiast pracownicy indywidualnych gospodarstw rolnych, wśród których dobrze o swoim zatrudnieniu wypowiada się tylko 24 proc. ankietowanych. Utraty pracy obawia się ok. 20 proc. Polaków.

Jednocześnie 58 proc. zatrudnionych twierdzi, że w ciągu najbliższego pół roku sytuacja w ich pracy się nie zmieni, a po 15 proc. spodziewa się jej polepszenia lub pogorszenia. Największe poczucie stabilizacji mają pracownicy instytucji, urzędów lub zakładów całkowicie państwowych, samorządowych lub publicznych, w tym także jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, bo aż 72 proc. z nich uważa, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy się nie zmieni.

CBOS zapytał też Polaków, czy w ich okolicy można znaleźć jakąś pracę i okazało się, że tylko 3 proc. twierdzi, że nie można tam znaleźć żadnego zatrudnienia, ale ponad połowa odpowiedziała, że trudno o odpowiednią pracę. Najgorzej sytuację ocenili mieszkańcy wsi i małych miejscowości, a najlepiej największych miast.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułSeul z poważnymi ambicjami, by stać się nową finansową stolicą Azji
Następny artykułDotacje są szkodliwe także w nauce