fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajCo Polacy myślą o swoich portfelach?

Co Polacy myślą o swoich portfelach?

Tylko 19 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu ostatniego roku ich sytuacja materialna uległa polepszeniu — wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”.

Badanie IBRiS wykazało też, że w tej grupie 4 proc. odczuło „zdecydowaną” poprawę w swoich finansach. Jednocześnie 39 proc. Polaków uważa, że ich status materialny uległ pogorszeniu, a u 11 proc. w tej grupie pogorszył się „zdecydowanie”. Z kolei 42 proc. przebadanych nie odczuło żadnych zmian w swojej sytuacji materialnej. Jeśli chodzi o elektorat, to poprawę sytuacji materialnej odczuło 32 proc. wyborców PiS i tylko 7 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

„Rzeczpospolita” zapytała polityków, co sądzą o sondażu. Według przedstawiciela klubu parlamentarnego PiS wyniki nie są najgorsze, bo ponad 60 proc. uważa, że ich sytuacja materialna nie uległa pogorszeniu albo stała się lepsza. Z kolei poseł Cezary Tomczyk z PO jest bardziej krytyczny i uważa, że sondaż jest tylko zapowiedzią gorszych czasów, które czekają finanse osobiste Polaków, a zwiastunem tego są podwyżki cen w sklepach i na stacjach benzynowych.

Inflacja pożera podwyżki

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA