fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaBiznesCo Polacy sądzą o bojkocie firm, które nie wycofały się z Rosji

Co Polacy sądzą o bojkocie firm, które nie wycofały się z Rosji

Zdecydowana większość Polaków popiera bojkotowanie firm, które nie wycofały się z Rosji po ataku tego kraju na Ukrainę – wynika z badania Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research.

Prawie trzy czwarte ankietowanych wskazało, że zamierza bojkotować przynajmniej jedną firmę, która nie wycofała się z Rosji na skutek wojny w Ukrainie. Jeśli chodzi o marki, to najczęściej pod kątem bojkotu brane są pod uwagę Leroy Merlin, Auchan, Danone, Nestle i Decathlon. Należy jednak zaznaczyć, że badanie przeprowadzono zanim Decathlon i Nestle zdecydowały się zawiesić działalność w Rosji, a Leroy Merlin ograniczyć tam działalność. Jednocześnie niemal co piąty ankietowany nie znał żadnej firmy, która nie wycofała się z Rosji.

Do bojkotu konsumenckiego są gotowi raczej mieszkańcy miast liczących powyżej 500 tys. mieszkańców oraz osoby powyżej 35 lat. Poza tym niemal dwie trzecie Polaków chciałoby, żeby polskie firmy przestały handlować z firmami robiącymi interesy w Rosji i podobny odsetek ankietowanych chciałby zakazu reklamowania się w Polsce firm, które działają w Rosji.

Polacy popierają również pomysł oznaczania produktów firm, które działają w Rosji (60 proc.), a także wierzą, że bojkot konsumencki wpłynie na decyzję takich firm i wycofają się one z tego kraju (59 proc.).

Z drugiej strony 51 proc. Polaków uważa, że większość osób bojkotujących firmy działające w Rosji i tak będzie sięgać po ich produkty, a więc sam bojkot jest raczej suchą deklaracją, a nie faktycznym działaniem. Niemal połowa ankietowanych uważa, że bojkot przyniesie niewielki skutek, gdyż Rosja zarabia głównie na surowcach energetycznych.

Źródło: swresearch.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA