fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaFinanseCo Polacy sądzą o działaniach NBP?

Co Polacy sądzą o działaniach NBP?

Polacy są sceptycznie nastawieni do działań Narodowego Banku Polskiego w kwestii walki z inflacją.

Najnowszy sondaż UCE Research przeprowadzony na zlecenie „Business Insider Polska” wykazał, że Polacy krytycznie wypowiadają się na temat działań podejmowanych przez NBP w celu walki z inflacją. Czy krytyka jest zasłużona?

Opublikowane przez „Business Insider Polska” badanie dowiodło, że aż 62 proc. Polaków sądzi, że działania NBP w kontekście walki z rosnącymi cenami są „zdecydowanie nieskuteczne” (34,6 proc.) lub „raczej nieskuteczne” (27,72 proc). Najbardziej krytyczni wobec działań banku centralnego kierowanego przez prof. Adama Glapińskiego są mieszkańcy województwa opolskiego (78 proc.), a następnie świętokrzyskiego (72 proc.) oraz wielkopolskiego (69 proc.). Co do zwolenników, to najbardziej przychylni NBP są mieszkańcy województwa podlaskiego (przeszło 33 proc.), łódzkiego (31 proc.) oraz kujawsko-pomorskiego (30 proc.).

Jeśli chodzi o podział wiekowy, to najwięcej krytyków NBP jest wśród seniorów, którzy mają więcej niż 75 lat. W tej grupie negatywnie o banku centralnym wypowiedziało się aż 87 proc. ankietowanych. Kolejną najbardziej krytyczną grupą są osoby między 65 a 74 rokiem życia (67 proc.), a następnie między 55 a 64 rokiem (64 proc.).

Zdaniem wypowiadającego się dla „Business Insider Polska” prof. Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PwC, krytyka Polaków wobec NBP jest częściowo zasłużona. Jak wytłumaczył wynika ona jednak głównie ze sposobu komunikacji NBP oraz prof. Adama Glapińskiego z opinią publiczną i rynkiem, gdyż na samą inflację bank centralny niewiele mógł w rzeczywistości zaradzić.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2023 roku inflacja w Polsce wyniosła 10,8 proc.

Źródło: Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA