fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaFinanseCo Polacy sądzą o działaniach NBP?

Co Polacy sądzą o działaniach NBP?

Polacy są sceptycznie nastawieni do działań Narodowego Banku Polskiego w kwestii walki z inflacją.

Najnowszy sondaż UCE Research przeprowadzony na zlecenie „Business Insider Polska” wykazał, że Polacy krytycznie wypowiadają się na temat działań podejmowanych przez NBP w celu walki z inflacją. Czy krytyka jest zasłużona?

Opublikowane przez „Business Insider Polska” badanie dowiodło, że aż 62 proc. Polaków sądzi, że działania NBP w kontekście walki z rosnącymi cenami są „zdecydowanie nieskuteczne” (34,6 proc.) lub „raczej nieskuteczne” (27,72 proc). Najbardziej krytyczni wobec działań banku centralnego kierowanego przez prof. Adama Glapińskiego są mieszkańcy województwa opolskiego (78 proc.), a następnie świętokrzyskiego (72 proc.) oraz wielkopolskiego (69 proc.). Co do zwolenników, to najbardziej przychylni NBP są mieszkańcy województwa podlaskiego (przeszło 33 proc.), łódzkiego (31 proc.) oraz kujawsko-pomorskiego (30 proc.).

Jeśli chodzi o podział wiekowy, to najwięcej krytyków NBP jest wśród seniorów, którzy mają więcej niż 75 lat. W tej grupie negatywnie o banku centralnym wypowiedziało się aż 87 proc. ankietowanych. Kolejną najbardziej krytyczną grupą są osoby między 65 a 74 rokiem życia (67 proc.), a następnie między 55 a 64 rokiem (64 proc.).

Zdaniem wypowiadającego się dla „Business Insider Polska” prof. Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PwC, krytyka Polaków wobec NBP jest częściowo zasłużona. Jak wytłumaczył wynika ona jednak głównie ze sposobu komunikacji NBP oraz prof. Adama Glapińskiego z opinią publiczną i rynkiem, gdyż na samą inflację bank centralny niewiele mógł w rzeczywistości zaradzić.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2023 roku inflacja w Polsce wyniosła 10,8 proc.

Źródło: Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA