fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaCo Polacy sądzą o elektrowniach jądrowych?

Co Polacy sądzą o elektrowniach jądrowych?

Większość Polaków nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa nowoczesnych elektrowni jądrowych, a połowa zaakceptowałaby atom w swojej okolicy.

Najnowsze badanie IBRiS wykazało, że ponad połowa Polaków określa nowoczesne technologie jądrowe jako bezpieczne. Sondaż powstał na zlecenie PKN Orlen, który chce w ten sposób zbadać nastroje Polaków odnośnie planowanej budowy małych reaktorów modułowych SMR.

Polacy nie boją się elektrowni jądrowych

Aż 57 proc. Polaków przepytanych przez IBRiS powiedziało, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne. Odsetek odpowiedzi nieco zmalał w przypadku, gdy respondentów zapytano o ewentualną lokalizację elektrowni jądrowej w okolicy ich miejsca zamieszkania. Wówczas bezpiecznie czułoby się 50 proc. ankietowanych.

Małe reaktory modułowe to przede wszystkim źródło stabilnej, zeroemisyjnej i bezpiecznej energii, które ułatwi przeprowadzenie w Polsce transformacji energetycznej. Wyniki badania IBRiS dowodzą, że rozumie to także większość Polaków, którzy popierają technologię SMR, a nawet zgodziliby się na budowę takiej elektrowni w swoim bliskim sąsiedztwie. Przeprowadzone badanie stanowi solidną bazę pod dialog, który będziemy chcieli przeprowadzić z lokalnymi społecznościami w każdej z potencjalnych lokalizacji pod takie inwestycje. Dopiero na tej podstawie zdecydujemy, gdzie będą realizowane kolejne projekty. Zgodnie z zapowiedziami intensyfikujemy prace, aby do 2030 r. powstał pierwszy mały reaktor i realnie wzmocnił bezpieczeństwo energetyczne Polski. Nie zwalniamy tempa i liczymy, że jeszcze w tym roku będziemy mogli przedstawić kolejne lokalizacje

– powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Badanie IBRiS wykazało również, że 56 proc. Polaków zgodziłoby się na budowę SMR-a w najbliższej okolicy, jeżeli obniżyłoby to ich rachunki za energię. Z kolei 58 proc. respondentów uważa SMR-y za stabilne źródło energii.

Warto zaznaczyć, że aż 63,5 proc. Polaków poparłoby pomysł budowy dużej liczby elektrowni jądrowych w Polsce, jeśli tylko oznaczałoby to uniezależnienie energetycznie od Rosji.

W końcu – 40 proc. Polaków sądzi, że rozwój technologii jądrowej w Polsce oznacza powstanie nowych miejsc pracy.

Źródło: PKN Orlen
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA