fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaCo Polacy sądzą o elektrowniach jądrowych?

Co Polacy sądzą o elektrowniach jądrowych?

Większość Polaków nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa nowoczesnych elektrowni jądrowych, a połowa zaakceptowałaby atom w swojej okolicy.

Najnowsze badanie IBRiS wykazało, że ponad połowa Polaków określa nowoczesne technologie jądrowe jako bezpieczne. Sondaż powstał na zlecenie PKN Orlen, który chce w ten sposób zbadać nastroje Polaków odnośnie planowanej budowy małych reaktorów modułowych SMR.

Polacy nie boją się elektrowni jądrowych

Aż 57 proc. Polaków przepytanych przez IBRiS powiedziało, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne. Odsetek odpowiedzi nieco zmalał w przypadku, gdy respondentów zapytano o ewentualną lokalizację elektrowni jądrowej w okolicy ich miejsca zamieszkania. Wówczas bezpiecznie czułoby się 50 proc. ankietowanych.

Małe reaktory modułowe to przede wszystkim źródło stabilnej, zeroemisyjnej i bezpiecznej energii, które ułatwi przeprowadzenie w Polsce transformacji energetycznej. Wyniki badania IBRiS dowodzą, że rozumie to także większość Polaków, którzy popierają technologię SMR, a nawet zgodziliby się na budowę takiej elektrowni w swoim bliskim sąsiedztwie. Przeprowadzone badanie stanowi solidną bazę pod dialog, który będziemy chcieli przeprowadzić z lokalnymi społecznościami w każdej z potencjalnych lokalizacji pod takie inwestycje. Dopiero na tej podstawie zdecydujemy, gdzie będą realizowane kolejne projekty. Zgodnie z zapowiedziami intensyfikujemy prace, aby do 2030 r. powstał pierwszy mały reaktor i realnie wzmocnił bezpieczeństwo energetyczne Polski. Nie zwalniamy tempa i liczymy, że jeszcze w tym roku będziemy mogli przedstawić kolejne lokalizacje

– powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Badanie IBRiS wykazało również, że 56 proc. Polaków zgodziłoby się na budowę SMR-a w najbliższej okolicy, jeżeli obniżyłoby to ich rachunki za energię. Z kolei 58 proc. respondentów uważa SMR-y za stabilne źródło energii.

Warto zaznaczyć, że aż 63,5 proc. Polaków poparłoby pomysł budowy dużej liczby elektrowni jądrowych w Polsce, jeśli tylko oznaczałoby to uniezależnienie energetycznie od Rosji.

W końcu – 40 proc. Polaków sądzi, że rozwój technologii jądrowej w Polsce oznacza powstanie nowych miejsc pracy.

Źródło: PKN Orlen
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA