fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaFinanseCo Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.

Prawie dwie trzecie Polaków uważa, że ewentualna podwyżka 500 plus będzie skutkowała wzrostem inflacji w Polsce. Sondaż IBRIS przeprowadzony na zlecenie Radia Zet sprawdził również, jakie zdanie na ten temat mają wyborcy poszczególnych partii.

Podwyżka 500 plus to wyższa inflacja

Badanie IBRIS wykazało, że aż 65,1 proc. Polaków uważa, że podniesienie 500 plus do 800 plus będzie skutkowało wzrostem inflacji w Polsce. Zaledwie 25,2 proc. ankietowanych jest natomiast przekonanych, że waloryzacja świadczenia 500 plus nie będzie miała żadnego wpływu na ewentualny wzrost cen w naszym kraju.

Co ciekawe, wśród Polaków jest też bardzo mały odsetek osób, które sądzą, że podniesienie 500 plus o trzysta złotych sprawi, że inflacja w Polsce zmaleje. Takiego zdania jest jednak tylko 1,9 proc. respondentów. Z kolei 7,8 proc. Polaków nie ma zdania w tej kwestii.

Jeśli chodzi o wyniki sondażu z perspektywy preferencji wyborczych ankietowanych, to tylko co czwarty wyborca Zjednoczonej Prawicy uważa, że 800 plus podniesie inflację, zaś aż 65 proc. twierdzi, że zmiana wysokości świadczenia nie będzie miała wpływu na inflację. Zupełnie inne nastroje panują wśród zwolenników opozycji, bo tam aż 79 proc. uważa, że przez 800 plus inflacja wzrośnie, a tylko 13 proc. sądzi, że się nie zmieni.

Pomysł podniesienia świadczenia 500 plus o trzysta złotych został niedawno przedstawiony przez PiS i zgodnie z planem rządu ma to nastąpić w 2024 roku. Propozycja została podchwycona przez opozycję, która zaproponowała, aby 800 plus wprowadzić już w czerwcu, czyli jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które są zaplanowane na jesień 2023 roku.

Źródło: Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Sprzeciw wobec zniesienia limitu zadłużania państwa

Politycy Konfederacji potępiają bardzo niebezpieczny pomysł Jadwigi Emilewicz, byłej wicepremier, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć limit zadłużenia publicznego.
2 MIN CZYTANIA

Unijne prognozy dobre dla Polski

Komisja Europejska opublikowała letnie prognozy gospodarcze, z których wynika, że wzrost PKB w Polsce będzie wyższy od średniej unijnej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA