fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaFinanseCo Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.

Prawie dwie trzecie Polaków uważa, że ewentualna podwyżka 500 plus będzie skutkowała wzrostem inflacji w Polsce. Sondaż IBRIS przeprowadzony na zlecenie Radia Zet sprawdził również, jakie zdanie na ten temat mają wyborcy poszczególnych partii.

Podwyżka 500 plus to wyższa inflacja

Badanie IBRIS wykazało, że aż 65,1 proc. Polaków uważa, że podniesienie 500 plus do 800 plus będzie skutkowało wzrostem inflacji w Polsce. Zaledwie 25,2 proc. ankietowanych jest natomiast przekonanych, że waloryzacja świadczenia 500 plus nie będzie miała żadnego wpływu na ewentualny wzrost cen w naszym kraju.

Co ciekawe, wśród Polaków jest też bardzo mały odsetek osób, które sądzą, że podniesienie 500 plus o trzysta złotych sprawi, że inflacja w Polsce zmaleje. Takiego zdania jest jednak tylko 1,9 proc. respondentów. Z kolei 7,8 proc. Polaków nie ma zdania w tej kwestii.

Jeśli chodzi o wyniki sondażu z perspektywy preferencji wyborczych ankietowanych, to tylko co czwarty wyborca Zjednoczonej Prawicy uważa, że 800 plus podniesie inflację, zaś aż 65 proc. twierdzi, że zmiana wysokości świadczenia nie będzie miała wpływu na inflację. Zupełnie inne nastroje panują wśród zwolenników opozycji, bo tam aż 79 proc. uważa, że przez 800 plus inflacja wzrośnie, a tylko 13 proc. sądzi, że się nie zmieni.

Pomysł podniesienia świadczenia 500 plus o trzysta złotych został niedawno przedstawiony przez PiS i zgodnie z planem rządu ma to nastąpić w 2024 roku. Propozycja została podchwycona przez opozycję, która zaproponowała, aby 800 plus wprowadzić już w czerwcu, czyli jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które są zaplanowane na jesień 2023 roku.

Źródło: Radio Zet
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA