fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaBiznesCo polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.

Aż 83 proc. polskich eksporterów uważa, że ma lepszą pozycję konkurencyjną na unijnym jednolitym rynku niż firmy z państw spoza UE – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Uczestnictwo w jednolitym rynku UE cenią sobie przede wszystkim największe firmy.

Wśród firm dużych, które zatrudniają ponad 250 pracowników, aż 91 proc. twierdzi, że dzięki wspólnemu rynkowi UE ich konkurencyjność rośnie. Z kolei firmy małe, w których pracuje do 49 osób, w mniejszym stopniu odczuwały korzyści z uczestnictwa w jednolitym rynku i 20 proc. z nich udzieliło odpowiedzi negatywnej. Co istotne, aż dwie trzecie polskich eksporterów sądzi, że przynależność Polski do UE i przestrzeganie unijnych standardów zwiększa wielkość ich sprzedaży na rynki pozaunijne. Jednocześnie żaden z respondentów nie wskazał negatywnego skutku przynależności do UE.

Zapytani o możliwości poprawy funkcjonowania jednolitego rynku, ankietowani eksporterzy wskazali na rozszerzenie wspólnych certyfikatów i standardów oraz uproszczenie procedur administracyjnych w unijnym kraju docelowym. Na słabości te najbardziej zwracały uwagę firmy z sektora wysokich technologii. Ponieważ produkty z sektora high-tech wymagają większej liczby certyfikatów i spełnienia standardów, ich ujednolicenie na poziomie Unii zaoszczędziłoby znacznie czas i koszty tych firm

– napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Polityka klimatyczna UE a biznes

Polscy eksporterzy zostali też zapytani o opinię na temat polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która opiera się na systemie handlu emisjami (ETS) czy promocji odnawialnych źródeł energii. Aż 49 proc. ankietowanych stwierdziło, że działania te nie mają wpływu na ich działalność, a negatywnych skutków dopatrzyło się 31 proc. Z kolei według co piątej firmy polityka klimatyczna UE wpływa na ich biznes pozytywnie.

Negatywny wpływ polityki klimatycznej UE sygnalizowały głównie firmy średnie i duże z polskim kapitałem, które eksportują wyroby średnioniskiej i niskiej techniki. Pozytywny wpływ natomiast deklarowały głównie duże firmy, reprezentujące średnioniski i średniowysoki poziom techniki.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA