fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiCo pracodawcy sądzą o zmianach w Polskim Ładzie?

Co pracodawcy sądzą o zmianach w Polskim Ładzie?

Ostatnie propozycje rządu, który chce zmienić zapisy Polskiego Ładu to krok w dobrym kierunku, ale nie pozbawiony wad – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

W wielkim skrócie Lewiatan twierdzi, że celem zmian w Polskim Ładzie jest uproszczenie pierwotnie wprowadzonego systemu oraz pozostawienie pieniędzy w kieszeniach Polaków.

– Osią nowych przepisów będzie zmiana skali podatkowej z 17 proc. do 12 proc. W sposób istotny zmniejszy się tzw. klin podatkowy. Innymi słowy osoby z dochodami do 16 tys. brutto zarobią w 2022 r. więcej. Przedsiębiorcy, głównie mikro, którzy zdecydowali się na opodatkowanie skalą podatkową również zyskają. Nieznacznie na zmianach zyskają także przedsiębiorcy – powiedział Mateusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana. – Problem w tym, że Polski Ład przygotowywany był na zdecydowanie inny scenariusz makroekonomiczny. Mieliśmy być w punkcie, w którym dynamika inflacji miała maleć z miesiąca na miesiąc. Ekonomiści prognozowali, że stopy procentowe będą maksymalnie na poziomie 4 proc., a nasz rynek pracy nie będzie musiał przyjąć kilkuset tysięcy pracowników i pracownic z Ukrainy. Nie zamierzaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu przeznaczać w najbliższym czasie 3 proc. PKB na obronność – dodał.

Powyższa sytuacja sprawia, że choć rząd oczekuje, że proponowane zmiany w Polskim Ładzie będą korzystne dla obywateli, to faktycznie podatnicy mogą ich nie odczuć. Konfederacja Lewiatan ostrzega, że wzrost zarobków w Polsce przełoży się na zwiększenie popytu, a to będzie skutkowało dalszym wzrostem cen przy braku produktów lub niedostępności usług. Napływ uchodźców i zwiększenie liczby rąk do pracy wywoła natomiast spowolnienie wzrostu wynagrodzeń.

Innym problemem zmian Polskiego Ładu podkreślanym przez Lewiatan jest uszczuplenie dochodów samorządów przez przeniesienie gwarantowanego (podatkowego) ich finansowania na finansowanie subwencyjne, określane przez ministra finansów.

– Gdyby założyć identyczny rozkład dochodów JST w kolejnych latach, jak w 2020 r., wziąć pod uwagę sprawozdania z ustaw budżetowych 2020 i 2021 oraz wprowadzane zmiany w Polskim Ładzie (w obu wersjach), to w stosunku do 2021 r. samorządy, w wyniku wprowadzonych rozwiązań finansowych, stracą 8,8 mld zł w jeden rok. W przypadku, gdy uwzględnić obiecane przez ministra finansów dodatkowe środki dla samorządów, to Polski Ład 2.0 powoduje ubytek 7,7 mld zł dla samorządów. Wygląda to na pierwszy poważny krok do uzależnienia i podporządkowania samorządów władzy centralnej – wyjaśnił Zielonka.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA