fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCo przedsiębiorcy myślą o pracy zdalnej?

Co przedsiębiorcy myślą o pracy zdalnej?

Według przedsiębiorców główną zaletą pracy zdalnej jest poszerzona pula osób, wśród których mogą poszukiwać pracowników.

Aż 64 proc. przedsiębiorców uważa, że główną zaletą pracy zdalnej jest możliwość zatrudnienia w tej formie osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Dzięki  badaniu przeprowadzonemu przez Polski Instytut Ekonomiczny poznajemy również inne zalety, ale też i wady pracy zdalnej.

Wśród korzyści pracy zdalnej przedsiębiorcy wskazują również zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem firmy – z takim stwierdzeniem zgodziło się 59 proc. ankietowanych. 56 proc. przedsiębiorców uważa, że praca zdalna pozwala im łatwiej zatrudniać wykwalifikowanych specjalistów, którzy mieszkają poza obszarem lokalizacji firmy. Jedną z głównych zalet pracy zdalnej, według pracodawców, jest też poprawa elastyczności działalności oraz usług biznesowych (54 proc. wskazań).

Jeśli chodzi o wady pracy zdalnej to według 57 proc. przedsiębiorców najwyraźniejszą jest utrudnianie menedżerom nadzorowania pracy zespołów. Poza tym, 52 proc. firm uważa, że praca zdalna negatywnie wpływa na kwestie BHP, a 47 proc., że utrudnia odpowiednie zabezpieczenie danych i pogarsza komunikację wewnętrzną w organizacji. Z kolei 40 proc. przedsiębiorców twierdzi, że praca zdalna obniża zaangażowanie pracowników i pogarsza jakość ich pracy. Z takim stwierdzeniem nie zgadza się natomiast 35 proc. ankietowanych.

„Natomiast we wszystkich branżach mniej niż połowa firm uważa, że praca zdalna utrudnia ocenę efektywności i produktywności pracowników” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE. „Z kolei, we wszystkich grupach wielkościowych firm (mikro-, małe, średnie i duże) mniej niż połowa przedsiębiorców akceptuje stwierdzenie, że praca zdalna powoduje spadek zaangażowania pracowników i pogarsza jakość pracy” – podsumowano opisując wyniki badania.

Źródło: PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA