fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesCo Polacy sądzą o cenach maksymalnych?

Co Polacy sądzą o cenach maksymalnych?

Większość Polaków sprzeciwia się pomysłowi ustanowienia cen maksymalnych na niektóre produkty – wynika z badania United Surveys.

Sondaż przeprowadzony dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM wykazał, że przeciwko określeniu górnego pułapu cen podstawowych produktów spożywczych jest prawie 60 proc. Polaków. Za wprowadzeniem cen maksymalnych opowiedziało się 31 proc. respondentów, a mniej więcej co dziesiąty nie ma zdania na ten temat. Badanie United Surveys pokazało, że pomysł cen maksymalnych bardziej podoba się zwolennikom obecnego obozu władzy niż wyborcom opozycji.

Polacy nie chcieliby również wprowadzenia cen maksymalnych na benzynę i olej napędowy.

„Takiego wariantu nie akceptuje 52 proc. ogółu respondentów. Ale liczba zwolenników jest już większa niż w odniesieniu do cen żywności – w przypadku paliw wprowadzenie górnego pułapu cenowego zaakceptowałoby 38 proc. ankietowanych (8 proc. nie ma zdania)” – napisano w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. „Inaczej rozkładają się też poglądy wśród elektoratów: 56 proc. osób sympatyzujących z obozem rządzącym nie chce cen maksymalnych na stacjach, a po stronie opozycji to 47 proc.” – czytamy w gazecie.

Według oficjalnych danych Narodowego Banku Polskiego inflacja CPI w naszym kraju w czerwcu 2022 r. wyniosła 15,6 proc. Wraz z inflacją wzrosły również stopy procentowe, a stopa referencyjna od 8 lipca 2022 r. wynosi 6,5 proc.

Źródło: RMF FM/Dziennik Gazeta Prawna

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraiński rząd poważnie rozpatruje wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów mleczarskich z Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA