Sondaż przeprowadzony dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM wykazał, że przeciwko określeniu górnego pułapu cen podstawowych produktów spożywczych jest prawie 60 proc. Polaków. Za wprowadzeniem cen maksymalnych opowiedziało się 31 proc. respondentów, a mniej więcej co dziesiąty nie ma zdania na ten temat. Badanie United Surveys pokazało, że pomysł cen maksymalnych bardziej podoba się zwolennikom obecnego obozu władzy niż wyborcom opozycji.
Polacy nie chcieliby również wprowadzenia cen maksymalnych na benzynę i olej napędowy.
„Takiego wariantu nie akceptuje 52 proc. ogółu respondentów. Ale liczba zwolenników jest już większa niż w odniesieniu do cen żywności – w przypadku paliw wprowadzenie górnego pułapu cenowego zaakceptowałoby 38 proc. ankietowanych (8 proc. nie ma zdania)” – napisano w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. „Inaczej rozkładają się też poglądy wśród elektoratów: 56 proc. osób sympatyzujących z obozem rządzącym nie chce cen maksymalnych na stacjach, a po stronie opozycji to 47 proc.” – czytamy w gazecie.
Według oficjalnych danych Narodowego Banku Polskiego inflacja CPI w naszym kraju w czerwcu 2022 r. wyniosła 15,6 proc. Wraz z inflacją wzrosły również stopy procentowe, a stopa referencyjna od 8 lipca 2022 r. wynosi 6,5 proc.
Źródło: RMF FM/Dziennik Gazeta Prawna