fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaKrajCo się dzieje z polskim rynkiem pracy?

Co się dzieje z polskim rynkiem pracy?

Na rynku pracy widać spowolnienie i nie dotyczy ono tylko naszego kraju.

Mniejsza liczba ofert pracy jest zauważalna nie tylko w Polsce, bo jest to trend ogólnoświatowy, dotykający również gospodarki rozwinięte, jak np. Stany Zjednoczone. Negatywne nastroje na rynku zatrudnienia panują od czerwca i w porównaniu do majowego szczytu liczba otwartych rekrutacji spadła o 15 proc.

– Wysokie stopy procentowe, ciągle rosnąca inflacja oraz zbliżający się okres zimowy wraz z rekordowo wysokimi cenami surowców energetycznych i innymi ograniczeniami działalności gospodarczej oddziałują w kierunku spadku kreacji nowych miejsc pracy, choć pracodawcy mogą jeszcze obecnie uzupełniać wcześniejsze niedobory pracowników na wybranych stanowiskach pracy – podkreślili eksperci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Jak dotąd na polskich portalach rekrutacyjnych jest więcej ofert pracy niż rok temu o tej porze, ale sytuacja szybko się zmienia, a w niektórych kategoriach zatrudnienia ofert ubywa. Według ekspertów jest to zwiastun dalszego spadku, w tym m.in. redukcji liczby wakatów oraz poziomu zatrudnienia.

Aktualnie lepsza sytuacja występuje w przypadku pracowników fizycznych, gdzie ofert pracy jest więcej niż przed rokiem. Z drugiej strony są zawody usługowe, gdzie liczba ukazujących się w internecie ofert pracy spadała najszybciej.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polsce brakuje pracowników sezonowych

Polscy pracodawcy mają poważny problem ze znalezieniem pracowników sezonowych. Szukają ich nawet w odległej Afryce.
2 MIN CZYTANIA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA