Resort poinformował, że w ramach tejże ulgi przedsiębiorcy zyskują możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na określone cele. Mowa tutaj o „działalności społecznie pożytecznej”, polegającej np. na wspieraniu sportu. Według rządu ulga w praktyce pozwoli podatnikowi rozliczyć w podatku dochodowym 150 proc. poniesionych kosztów, czyli 100 proc. jako koszt uzyskania przychodów oraz 50 proc. jako odliczenie w ramach ulgi.
Zgodnie z planem z ulgi sponsoringowej mogą skorzystać przedsiębiorcy – podatnicy PIT „osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, z której dochody są opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, a także do podatników CIT, uzyskujących przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych. Z preferencyjnego rozwiązania będą mogły zatem skorzystać różne grupy firm np. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy też spółki osobowe”.
Ministerstwo wyjaśniło również, w jaki sposób rozliczać ulgę.
„W przypadku skorzystania z ulgi sponsoringowej odliczeniu będą podlegały koszty, które nie zostały podatnikowi zwrócone w jakikolwiek sposób. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty. Podatnik korzystający z odliczenia składa w terminie złożenia zeznania, w którym dokonuje tego odliczenia informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu” – napisano w oficjalnym komunikacie.