Ukraińcy muszą się co dzień mierzyć z coraz trudniejszymi konsekwencjami trwającego w ich kraju konfliktu.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Narodowy Bank Ukrainy, bezrobocie w tym kraju sięga 34 procent, podczas gdy pod koniec 2021 roku był to poziom niecałych 9 procent. Od wybuchu wojny w lutym 6,2 miliona Ukraińców przebywa na terenie kraju poza pierwotnym miejscem swojego zamieszkania. To właśnie oni są szczególnie narażeni na trudności w znalezieniu zatrudnienia. Dodatkowo od początku rosyjskiej inwazji w lutym, 5 milionów osób opuściło to państwo.

Zgodnie z szacunkami przedstawionymi przez premiera  Denysa Szmyhala, 35 procent ukraińskiej gospodarki zostało już zniszczone w wyniku działań wojennych. Pracę wstrzymało tysiące firm. Utrudniony jest też eksport zwłaszcza płodów rolnych, a inflacja sięga ponad 24 procent.

Zgodnie z założeniami ukraińskiego budżetu, minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku ma wynieść 6700 hrywien (850 złotych), a średnia pensja sięgnie poziomu ponad 18 tysięcy hrywien (prawie 2,3 tys. złotych).

Ukraińskie ministerstwo gospodarki zapowiada stworzenie grupy Armia Odbudowy. Znajdą w niej pracę za najniższą krajową stawkę osoby, które będą realizować roboty związane z odbudową kraju ze zniszczeń wojennych.

npr.org, Reuters, kmu.gov.ua, gwaramedia.com

Poprzedni artykułIntercity idzie na największe zakupy w swojej historii
Następny artykułPiS uderza w działalność dobroczynną przedsiębiorców