W ubiegłym roku 33 procent rosyjskich firm przeprowadziło zwolnienia pracowników.

Badania na temat rosyjskiego rynku pracy opublikował serwis HeadHunter, największa platforma rekrutacyjna w Rosji i Wspólnocie Niepodległych Państw. Wyniki powstały na podstawie kilkuset ankiet otrzymanych od przedsiębiorstw.

33 procent badanych firm przyznało, że zwalniało w 2022 roku pracowników. Dotyczyło to głównie największych przedsiębiorstw, gdzie aż 44 proc. pożegnało się z częścią swojej załogi. Zjawisko było widoczne najbardziej w branży przemysłowej, szczególnie narażonej na m.in. brak możliwości sprowadzenia odpowiednich urządzeń. Także trzy czwarte dużych firm twierdzi, że wojna, międzynarodowe sankcje i mobilizacja miały negatywny wpływ na ich biznes.

Prawie połowa z wszystkich ankietowanych firm twierdzi, że wydarzenia poprzedniego roku uderzyły w ich przedsiębiorstwa bardziej niż pandemia koronawirusa.

Odrębne badanie przeprowadzono wśród pracowników. 68 procent pracujących mieszkańców Federacji Rosyjskiej twierdziło w nim, że wojna negatywnie wpłynęła na warunki, w których wykonują swoje obowiązki służbowe.

Mimo tych opinii, oficjalny poziom bezrobocia w Rosji wynosi 3,7 proc.

rbc.ru

Poprzedni artykułEstonia chce przekazać rosyjskie majątki Ukrainie
Następny artykułNowelizacja prawa ograniczy zasięg pracy zdalnej?