fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseO czym rozprawiała Rada ECOFIN?

O czym rozprawiała Rada ECOFIN?

W Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady ECOFIN (Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych), w którym wzięła udział minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Głównymi tematami spotkania Rady ECOFIN było uniezależnienie Europy od rosyjskich surowców, czyli Plan REPowerEU, a także rola cła w dzisiejszej rzeczywistości i problem wysokich cen energii oraz skutków gospodarczych wojny na Ukrainie.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Rada uzgodniła mandat do negocjacji w sprawie rozporządzenia dotyczącego REPowerEU z Parlamentem Europejskim. Celem REPowerEU jest uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych przed 2030 r.

– Dla Polski najważniejsze było zapewnienie klucza alokacji, który będzie odpowiadał wyzwaniom związanym z kryzysem energetycznym i sposobu finansowania projektów REPowerEU, uwzględniającego sytuację poszczególnych państw członkowskich, w tym ich ekspozycji na konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, i odpowiednich środków na transformację klimatyczną – powiedziała cytowana w komunikacie minister Rzeczkowska. – Dzięki bardzo intensywnym negocjacjom prowadzonym pod przewodnictwem czeskiej prezydencji udało się wypracować satysfakcjonujące nas rozwiązania – dodała.

W trakcie posiedzenia Rady omówiono konsekwencje gospodarcze wojny na Ukrainie dla UE, które dotyczą głównie drożejącej energii i ich wpływu na sektor finansowy. Polska wyraziła gotowość gwarancji dla swojego udziału w niedawno przyjętej wyjątkowej pomocy makrofinansowej, w wysokości 5 mld euro, dla Ukrainy i zachęca KE do jak najszybszego przedstawienia propozycji dotyczącej pozostałej części wsparcia z 9 mld EUR, zgodnie z ustaleniami RE.

Podczas obrad poruszono także rolę cła w UE. Według Polski dzisiejszy kształt unii celnej wymaga zmian, aby dostosować go do nowych wyzwań i problemów, np. wynikających z rosnącego znaczenia handlu elektronicznego. Jednocześnie potrzebne jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy zadaniami fiskalnymi a pozafiskalnymi.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA