W Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady ECOFIN (Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych), w którym wzięła udział minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Głównymi tematami spotkania Rady ECOFIN było uniezależnienie Europy od rosyjskich surowców, czyli Plan REPowerEU, a także rola cła w dzisiejszej rzeczywistości i problem wysokich cen energii oraz skutków gospodarczych wojny na Ukrainie.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Rada uzgodniła mandat do negocjacji w sprawie rozporządzenia dotyczącego REPowerEU z Parlamentem Europejskim. Celem REPowerEU jest uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych przed 2030 r.

– Dla Polski najważniejsze było zapewnienie klucza alokacji, który będzie odpowiadał wyzwaniom związanym z kryzysem energetycznym i sposobu finansowania projektów REPowerEU, uwzględniającego sytuację poszczególnych państw członkowskich, w tym ich ekspozycji na konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę, i odpowiednich środków na transformację klimatyczną – powiedziała cytowana w komunikacie minister Rzeczkowska. – Dzięki bardzo intensywnym negocjacjom prowadzonym pod przewodnictwem czeskiej prezydencji udało się wypracować satysfakcjonujące nas rozwiązania – dodała.

W trakcie posiedzenia Rady omówiono konsekwencje gospodarcze wojny na Ukrainie dla UE, które dotyczą głównie drożejącej energii i ich wpływu na sektor finansowy. Polska wyraziła gotowość gwarancji dla swojego udziału w niedawno przyjętej wyjątkowej pomocy makrofinansowej, w wysokości 5 mld euro, dla Ukrainy i zachęca KE do jak najszybszego przedstawienia propozycji dotyczącej pozostałej części wsparcia z 9 mld EUR, zgodnie z ustaleniami RE.

Podczas obrad poruszono także rolę cła w UE. Według Polski dzisiejszy kształt unii celnej wymaga zmian, aby dostosować go do nowych wyzwań i problemów, np. wynikających z rosnącego znaczenia handlu elektronicznego. Jednocześnie potrzebne jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy zadaniami fiskalnymi a pozafiskalnymi.

Poprzedni artykułCzy polska gospodarka wzrośnie w 2023 roku?
Następny artykułOtwarta bankowość daje przedsiębiorcom nowe możliwości