fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaŚwiatCo wnosi Szwecja do NATO?

Co wnosi Szwecja do NATO?

Szwecja została 32. członkiem Paktu Północnoatlantyckiego i tym samym zakończył się trwający od 200 lat okres neutralności tego państwa.

Prezydent USA Joe Biden stwierdził, że dołączenie Szwecji do NATO uczyniło sojusz „silniejszym niż kiedykolwiek wcześniej”. Sekretarz generalny paktu Jens Stoltenberg zwrócił uwagę na doskonałe wyszkolenie szwedzkich żołnierzy oraz rozwój tamtejszego przemysłu zbrojeniowego. 

Morze Bałtyckie pod kontrolą NATO

Szwecja mimo tego, że ma zaledwie 10 milionów mieszkańców, a na wydatki obronne przeznaczyła w poprzednim roku tylko 1,54 proc. swojego PKB (znacznie mniej od oczekiwanych przez NATO 2 proc.) posiada wiele atutów, które mogą przynieść korzyści całemu Sojuszowi.

Jest to przede wszystkim położenie geograficzne. Obecnie Morze Bałtyckie jest niemal morzem wewnętrznym NATO (z wyjątkiem kontrolowanego przez Rosję wybrzeża Obwodu Królewieckiego i Zatoki Fińskiej). Dzięki temu państwa Paktu uzyskają większą możliwość obserwacji tego, co się na nim dzieje oraz zapewnienia bezpieczeństwa całej infrastrukturze rurociągów położonych na jego dnie. 

Polacy będą strzelać ze szwedzkich granatników

Świetnie rozwinięty przemysł zbrojeniowy jest bardzo ważnym elementem szwedzkiej gospodarki. Szwedzi mają do dyspozycji m.in. myśliwce Gripen, granatniki przeciwpancerne Carl Gustav (których zakup kilka dni temu ogłosiła polska armia) czy okręty podwodne klasy Gotland. 

Władze w Sztokholmie zapowiedziały na ten rok 31-proc. wzrost wydatków na armię względem poziomu z roku 2023. Oznacza to, że osiągnie on poziom 126 miliardów koron (równowartość 48 miliardów złotych), czyli mniej niż połowę z tego, co na obronność wyda w tym czasie Polska. 

politico.eu, bbc.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA