fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCo wykańcza małe sklepy?

Co wykańcza małe sklepy?

W roku 2022 w Polsce zlikwidowano około 4 tysiące małych sklepów.

Według danych wywiadowni Dun & Bradstreet przytaczanych przez „Rzeczpospolitą”, w 2022 r. w Polsce zlikwidowano ok. 4 tys. małych sklepów, a nieco ponad 9,5 tys. zawiesiło swoją działalność. To wzrost o 72 proc. w skali roku, jeśli chodzi o takie placówki.

Jeszcze w 2008 r. w Polsce było ok. 460 tys. małych sklepów, podczas gdy dzisiaj jest ich ok. 370 tys. Najszybciej z mapy handlowej Polski znikają sklepy spożywcze, ale problem dotyczy każdej branży. Minimalnie wzrosła liczba kwiaciarni, sklepów sportowych oraz sklepów z wyrobami medycznymi.

Sytuacja przedsiębiorców prowadzących małe sklepy ulega szczególnemu pogorszeniu od kilku lat, bo najpierw uderzyła w nich pandemia oraz lockdowny, a teraz rekordowo wysoka inflacja oraz rosnące koszty pracy.

– Jeszcze większe znaczenie mają bardzo szybko rosnące koszty utrzymania punktów stacjonarnych, gdzie często podwyżki cen energii i gazu sięgają kilkuset procent. Do tego dochodzą rosnące ceny produktów, co nie pozwala na zwiększenie sprzedaży – powiedziała na łamach „Rz” Jolanta Tkaczyk, kierownik Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego.

Małe sklepy stacjonarne mają dużą konkurencję, bo w przypadku kosmetyków, sprzętu RTV i AGD oraz odzieży i obuwia muszą konkurować ze sprzedawcami internetowymi, natomiast jeśli chodzi o handel spożywczy, to warunki konkurencji narzucają duże sieci dyskontowe.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA