fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesCo z dopłatami do oprocentowania kredytów w ramach tarcz antykryzysowych?

Co z dopłatami do oprocentowania kredytów w ramach tarcz antykryzysowych?

PiS walczy o to, aby jeszcze przed pierwszą turą wyborów prezydenckich Sejm mógł uchwalić sprawę dopłat do oprocentowania kredytów w ramach tarcz antykryzysowych. Senat długo nie podawał terminu „zwrotu” ustawy do Sejmu, a to stawiało pod znakiem zapytania uchwalenie ich w jak najszybszym terminie. – Mamy nadzieję, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie będzie nam robił obstrukcji, jak ostatnio, ale nic nie wiemy, przygotowujemy się na najgorsze – mówił portalowi fpg24.pl szef sejmowej komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk.

Ustawa, gdzie funkcjonuje sprawa dopłat do oprocentowania kredytów, była przeciągana przez Senat.
– To już ponad dwa tygodnie – alarmował na naszych łamach poseł Zbigniew Girzyński z PiS, członek sejmowej komisji finansów publicznych. Wtórował mu poseł Jarosław Krajewski z tej samej komisji: – Oby Senat poszedł po rozum do głowy.

– Tylko w przypadku pierwszej tarczy Senat pracował szybko. Potem już mieliśmy obstrukcję włącznie z przesyłaniem przez ponad dzień sprawozdania komisji senackiej do Sejmu, które powinno trwać pięć minut – dodawał Girzyński.

Także szef sejmowej komisji finansów był mocno zaniepokojony tempem prac Senatu. – Nie mamy żadnej informacji o tym, kiedy prace senackie się skończą – mówił nam Kowalczyk.

Sprawa wygląda tak: w piątek jest posiedzenie Sejmu, ostatnie przed wyborami prezydenckimi. Na nim PiS planował przyjąć pakiet, w którym jest najważniejsze rozwiązanie: dopłaty do oprocentowań do kredytów dla przedsiębiorców. Sejm przegłosował rozwiązanie ponad dwa tygodnie temu, sprawa trafiła do Senatu, który długo nie zajmował się rozwiązaniami. A chodzi o to, aby jeszcze w czwartek wróciły one z powrotem do Sejmu i w najbliższy piątek zostały przyjęte.

PiS był bardzo zdeterminowany w walce o swoje propozycje. Jak powiedział nam Kowalczyk, jeśli Senat doprowadziłby do obstrukcji, PiS nie wykluczał dodatkowego, specjalnego jednodniowego posiedzenia Sejmu jeszcze przed wyborami prezydenckimi. – Bierzemy pod uwagę szybkie posiedzenie w przyszłym tygodniu, bo sprawy są naprawdę ważne – powiedział nam Kowalczyk.

Szef sejmowej komisji budżetu z PO senator Kazimierz Kleina zapewnił we wtorek późnym popołudniem portal fpg24.pl, że Senat tak poprowadzi prace, aby ustawy mogły zostać przegłosowane w piątek. Ale posłowie PiS mówią, że i tak nie dowierzają, więc na wszelki wypadek nie wykluczają zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szkic obrazu polskiej przedsiębiorczości

Co spowalnia rozwój rodzimych firm? Z jakimi problemami najczęściej borykają się start-upy? Co zaś znalazło uznanie w oczach przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA