fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCo z dopłatami do oprocentowania kredytów w ramach tarcz antykryzysowych?

Co z dopłatami do oprocentowania kredytów w ramach tarcz antykryzysowych?

PiS walczy o to, aby jeszcze przed pierwszą turą wyborów prezydenckich Sejm mógł uchwalić sprawę dopłat do oprocentowania kredytów w ramach tarcz antykryzysowych. Senat długo nie podawał terminu „zwrotu” ustawy do Sejmu, a to stawiało pod znakiem zapytania uchwalenie ich w jak najszybszym terminie. – Mamy nadzieję, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie będzie nam robił obstrukcji, jak ostatnio, ale nic nie wiemy, przygotowujemy się na najgorsze – mówił portalowi fpg24.pl szef sejmowej komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk.

Ustawa, gdzie funkcjonuje sprawa dopłat do oprocentowania kredytów, była przeciągana przez Senat.
– To już ponad dwa tygodnie – alarmował na naszych łamach poseł Zbigniew Girzyński z PiS, członek sejmowej komisji finansów publicznych. Wtórował mu poseł Jarosław Krajewski z tej samej komisji: – Oby Senat poszedł po rozum do głowy.

– Tylko w przypadku pierwszej tarczy Senat pracował szybko. Potem już mieliśmy obstrukcję włącznie z przesyłaniem przez ponad dzień sprawozdania komisji senackiej do Sejmu, które powinno trwać pięć minut – dodawał Girzyński.

Także szef sejmowej komisji finansów był mocno zaniepokojony tempem prac Senatu. – Nie mamy żadnej informacji o tym, kiedy prace senackie się skończą – mówił nam Kowalczyk.

Sprawa wygląda tak: w piątek jest posiedzenie Sejmu, ostatnie przed wyborami prezydenckimi. Na nim PiS planował przyjąć pakiet, w którym jest najważniejsze rozwiązanie: dopłaty do oprocentowań do kredytów dla przedsiębiorców. Sejm przegłosował rozwiązanie ponad dwa tygodnie temu, sprawa trafiła do Senatu, który długo nie zajmował się rozwiązaniami. A chodzi o to, aby jeszcze w czwartek wróciły one z powrotem do Sejmu i w najbliższy piątek zostały przyjęte.

PiS był bardzo zdeterminowany w walce o swoje propozycje. Jak powiedział nam Kowalczyk, jeśli Senat doprowadziłby do obstrukcji, PiS nie wykluczał dodatkowego, specjalnego jednodniowego posiedzenia Sejmu jeszcze przed wyborami prezydenckimi. – Bierzemy pod uwagę szybkie posiedzenie w przyszłym tygodniu, bo sprawy są naprawdę ważne – powiedział nam Kowalczyk.

Szef sejmowej komisji budżetu z PO senator Kazimierz Kleina zapewnił we wtorek późnym popołudniem portal fpg24.pl, że Senat tak poprowadzi prace, aby ustawy mogły zostać przegłosowane w piątek. Ale posłowie PiS mówią, że i tak nie dowierzają, więc na wszelki wypadek nie wykluczają zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA