fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCo z emeryturami stażowymi?

Co z emeryturami stażowymi?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przeciwny wprowadzeniu emerytur stażowych — podało Radio Zet.

Wprowadzenie emerytur stażowych było jedną z obietnic prezydenta Andrzeja Dudy w trakcie wyborów w 2015 r., ale do dzisiaj nie przedstawił on żadnej konkretnej propozycji w tym zakresie. Swój projekt obywatelski przygotowali natomiast związkowcy. Zgodnie z ich planem w systemie emerytalnym powszechnym i rolniczym miałaby się pojawić emerytura stażowa, która przysługiwałaby wyłącznie z tytułu osiągniętego okresu ubezpieczenia. Projekt zakłada, aby Polacy mogli przechodzić na emeryturę po osiągnięciu 40 lat okresu składkowego i stażu pracy dla mężczyzn oraz 35 lat dla kobiet. Takie świadczenie nie mogłaby być niższe, niż najniższa emerytura.

Radio Zet wskazuje, że według ZUS-u byłoby to nierówne traktowanie seniorek, które pracowały 35 lat i przeszły na emeryturę w wieku 55 lat, w porównaniu do pań, które pracowały 40 lat. W efekcie, seniorki po 35 latach miałyby gwarancję najniższej płacy w wieku 55 lat, podczas gdy obecnie 60-latki otrzymują niejednokrotnie niższe świadczenie. Podobnie mogłoby być w przypadku mężczyzn. Co więcej, ZUS twierdzi, że takie zmiany byłyby za drogie i nie do udźwignięcia przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, bo przy założeniu, że na wcześniejszą emeryturę przeszliby wszyscy seniorzy, to w ciągu dekady wzrost wydatków wyniósłby nawet 70 mld zł.

Źródło: Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA