fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaPodatkiCo z podatkiem katastralnym w Polsce?

Co z podatkiem katastralnym w Polsce?

Na razie wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego nie będzie możliwe.

Instytut Finansów twierdzi, że jeszcze przez długi czas wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego nie będzie możliwe. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”.

Pomysł wprowadzenia podatku katastralnego jako formy opodatkowania nieruchomości pojawia się w Polsce już od pewnego czasu. Według Instytutu Finansów przeprowadzenie takiej reformy w naszym kraju byłoby zadaniem „niezmiernie złożonym” i „trudnym do zrealizowania”. Podwalinami do takich zmian jest stworzenie jednolitej, pełnej i aktualnej bazy informacji o nieruchomościach, a także dokonanie ich wyceny, gdyż dzisiaj ewidencja nieruchomości w naszym kraju nie jest w najlepszym stanie.

„Do wprowadzenia w Polsce podatku ad valorem (od wartości – PAP) nie wystarczałoby jednak spełnienie określonych wymogów formalnych. Konieczne byłoby przyzwolenie społeczne, a tego brakuje z prostej przyczyny. Podatki od nieruchomości są bardzo niepopularne wśród podatników. Od lat brakuje woli politycznej wprowadzenia reformy opodatkowania nieruchomości. A powodzenie takiej reformy zależy w istotnej mierze od jej zrozumienia przez podatników” – wyjaśniono w raporcie Instytutu Finansów.

Autorzy raportu wskazują, że jeśli Polska chce wprowadzić podatek od wartości nieruchomości, to musi przygotować podatników do nowej formuły organizując rzetelne akcje edukacyjne i promocyjne, a także przeprowadzając merytoryczne debaty publiczne.

PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA