fbpx
poniedziałek, 4 listopada, 2024
Strona głównaPodatkiCo z podatkiem od deszczu?

Co z podatkiem od deszczu?

Przedłużające się konsultacje publiczne dotyczące zmian w podatku od deszczu przesuną wejście w życie nowelizacji przepisów z 1 stycznia na drugą połowę 2022 r. - poinformował TVN24 Biznes.

TVN24 Biznes przypomina, że dziś podatek od deszczu płacą właściciele nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3,5 tys. mkw, na których wybudowano obiekty budowlane wyłączające więcej niż 70 proc. powierzchni nieruchomości „z powierzchni biologicznie czynnej” – chodzi o obiekty trwale związane z gruntem, czyli np. dom, garaż czy nawet kostka brukowa. Planowane przez rząd zmiany mają zmniejszyć powierzchnię nieruchomości objętą podatkiem do 600 mkw oraz obniżyć warunek procentowy dotyczący obiektów na działce z 70 do 50 proc. W wyniku tych zmian liczba gospodarstw domowych płacących podatek od deszczu wzrośnie ok. 20-krotnie, a wpływy do Skarbu Państwa z jego tytułu podniosą sie o 180 mln zł rocznie.

Opisywane wyżej zmiany miały wejść w życie na początku 2022 r., ale Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że teraz przyjęcie ustawy jest planowane na drugą połowę 2022 r. Jak dowiedzieli się dziennikarze TVN24 Biznes powodem przesunięcia są trwające dłużej konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe, które dopiero się zakończyły. Teraz rząd prowadzi prace mające na celu uwzględnienie uwag i propozycji zgłoszonych podczas konsultacji.

Źródło: TVN24 Biznes

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA