Przedłużające się konsultacje publiczne dotyczące zmian w podatku od deszczu przesuną wejście w życie nowelizacji przepisów z 1 stycznia na drugą połowę 2022 r. – poinformował TVN24 Biznes.

Pexels.com

TVN24 Biznes przypomina, że dziś podatek od deszczu płacą właściciele nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3,5 tys. mkw, na których wybudowano obiekty budowlane wyłączające więcej niż 70 proc. powierzchni nieruchomości „z powierzchni biologicznie czynnej” – chodzi o obiekty trwale związane z gruntem, czyli np. dom, garaż czy nawet kostka brukowa. Planowane przez rząd zmiany mają zmniejszyć powierzchnię nieruchomości objętą podatkiem do 600 mkw oraz obniżyć warunek procentowy dotyczący obiektów na działce z 70 do 50 proc. W wyniku tych zmian liczba gospodarstw domowych płacących podatek od deszczu wzrośnie ok. 20-krotnie, a wpływy do Skarbu Państwa z jego tytułu podniosą sie o 180 mln zł rocznie.

Opisywane wyżej zmiany miały wejść w życie na początku 2022 r., ale Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że teraz przyjęcie ustawy jest planowane na drugą połowę 2022 r. Jak dowiedzieli się dziennikarze TVN24 Biznes powodem przesunięcia są trwające dłużej konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe, które dopiero się zakończyły. Teraz rząd prowadzi prace mające na celu uwzględnienie uwag i propozycji zgłoszonych podczas konsultacji.

Źródło: TVN24 Biznes

Poprzedni artykułLegalna marihuana przynosi większe wpływy z podatków niż alkohol
Następny artykułElon Musk zapłaci największy podatek w historii USA