Ponad 2 mln Polaków, czyli ok. 5 proc. wszystkich mieszkańców naszego kraju, żyje w skrajnym ubóstwie – wynika z obszernego „Raportu o biedzie” przygotowanego przez organizację Szlachetna Paczka.

Pixabay.com

W samym 2020 r. przybyło 400 tys. skrajnie ubogich, w tym 100 tys. stanowiły dzieci. Takie osoby żyją za mniej niż 20 zł dziennie, bo skrajne ubóstwo zaczyna się od minimum egzystencji, czyli 640 zł dla gospodarstwa jednoosobowego lub 1727 zł dla czteroosobowej rodziny.

Z raportu Szlachetnej Paczki dowiadujemy się też, że w ośmiu mieszkaniach na sto nie ma łazienki, a w sześciu toalety. Z kolei w 3 proc. mieszkań brakuje bieżącej wody a 20 proc. nie jest podłączonych do sieci ciepłowniczej (m.in. przez to w połowie mieszkań pali się węglem). Autorzy raportu alarmują, że problemy finansowe Polaków często przyciągają do siebie kolejne, jak izolację społeczną, depresję i samotność. Na skutek tego tylko w 2020 r. w Polsce odnotowano ponad 12 tys. prób samobójczych, z których 5156 zakończyło się śmiercią.

Choć przytaczane liczby są szokujące, to jednocześnie aż jedna trzecia Polaków nie zna nikogo, kto jest biedny.

Poprzedni artykułRosja pogłębia współpracę militarną z Chinami
Następny artykułKorwin-Mikke ma sprawę do ABW