fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaCo z tą fotowoltaiką?

Co z tą fotowoltaiką?

Od początku kwietnia w polskiej fotowoltaice obowiązują nowe przepisy. Eksperci twierdzą, że panele słoneczne nadal są opłacalne i ciągle warto inwestować w energię słoneczną.

Od 1 kwietnia właściciele paneli solarnych rozliczają się w systemie net-billingu, co oznacza, że wyprodukowana przez nich energia słoneczna jest sprzedawana do sieci po cenach hurtowych, a następnie kupowana przez prosumenta po cenach rynkowych, ale detalicznych.

Zdaniem specjalistów nawet po tych zmianach inwestycja w fotowoltaikę pozostaje opłacalna. Zgodnie z nowym systemem każdy z prosumentów będzie miał własne konto, a na nim depozyt odpowiadający wartości wprowadzonej do sieci energii. Na tym koncie przez 12 miesięcy będzie zbierała się kwota, z której będzie płacił za pobraną energię. Pieniądze, które zostaną niewykorzystane w okresie 12 miesięcy, sprzedawca zwróci tylko do 20 proc. wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty, co oznacza, że nie będzie opłacało się budować instalacji większej niż na własne potrzeby. Rozwiązaniem niewykorzystanego nadmiaru wyprodukowanej energii są magazyny energii, choć na razie jest to kosztowna inwestycja.

W związku z faktem, że produkcja energii odbywa się za dnia, eksperci zachęcają do zmiany przyzwyczajeń. Mogłyby one polegać np. na zmianie trybu pracy urządzeń grzewczych (dla fotowoltaiki najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła) albo na uruchamianiu pracy niektórych urządzeń elektrycznych w czasie naszej nieobecności w domu.

Rząd nie ukrywa, że celem programu Mój Prąd 4.0 jest zwiększenie w Polsce produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych i wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii poprzez jej magazynowanie. Według rządowych szacunków czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej o mocy 5,9 kW wynosi niewiele ponad 6 lat, a takiej o mocy 8,5 kW to niecałe 7 lat.

W trakcie trzech dotychczasowych edycji programu Mój Prąd wpłynęło aż 444 tys. wniosków od osób indywidualnych chcących produkować „własny” prąd.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA