fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaCo z tą fotowoltaiką?

Co z tą fotowoltaiką?

Od początku kwietnia w polskiej fotowoltaice obowiązują nowe przepisy. Eksperci twierdzą, że panele słoneczne nadal są opłacalne i ciągle warto inwestować w energię słoneczną.

Od 1 kwietnia właściciele paneli solarnych rozliczają się w systemie net-billingu, co oznacza, że wyprodukowana przez nich energia słoneczna jest sprzedawana do sieci po cenach hurtowych, a następnie kupowana przez prosumenta po cenach rynkowych, ale detalicznych.

Zdaniem specjalistów nawet po tych zmianach inwestycja w fotowoltaikę pozostaje opłacalna. Zgodnie z nowym systemem każdy z prosumentów będzie miał własne konto, a na nim depozyt odpowiadający wartości wprowadzonej do sieci energii. Na tym koncie przez 12 miesięcy będzie zbierała się kwota, z której będzie płacił za pobraną energię. Pieniądze, które zostaną niewykorzystane w okresie 12 miesięcy, sprzedawca zwróci tylko do 20 proc. wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty, co oznacza, że nie będzie opłacało się budować instalacji większej niż na własne potrzeby. Rozwiązaniem niewykorzystanego nadmiaru wyprodukowanej energii są magazyny energii, choć na razie jest to kosztowna inwestycja.

W związku z faktem, że produkcja energii odbywa się za dnia, eksperci zachęcają do zmiany przyzwyczajeń. Mogłyby one polegać np. na zmianie trybu pracy urządzeń grzewczych (dla fotowoltaiki najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła) albo na uruchamianiu pracy niektórych urządzeń elektrycznych w czasie naszej nieobecności w domu.

Rząd nie ukrywa, że celem programu Mój Prąd 4.0 jest zwiększenie w Polsce produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych i wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii poprzez jej magazynowanie. Według rządowych szacunków czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej o mocy 5,9 kW wynosi niewiele ponad 6 lat, a takiej o mocy 8,5 kW to niecałe 7 lat.

W trakcie trzech dotychczasowych edycji programu Mój Prąd wpłynęło aż 444 tys. wniosków od osób indywidualnych chcących produkować „własny” prąd.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA