fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiCo z VAT-em na książki?

Co z VAT-em na książki?

Resort finansów odpowiedział na interpelację w sprawie zerowej stawki VAT na książki i nie wykluczył możliwości jego wprowadzenia – poinformował portal wiadomoscihandlowe.pl.

Interpelację złożyła grupa posłów i posłanek, którzy wskazują, że przez pandemię wielu polskich wydawców książek, czasopism i e-booków boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi. Poza tym wysokie ceny książek drukowanych negatywnie wpływają na poziom czytelnictwa.

W odpowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń potwierdził, że unijna dyrektywa, która weszła w życie 6 kwietnia 2022 r. umożliwia stosowanie obniżonej stawki VAT oraz zwolnienia z prawem do odliczenia VAT naliczonego (efektywnie stawka 0 proc.) na określone przedmioty kultury – w tym książki, gazety i czasopisma.

– Wydawnictwa książkowe (drukowane i na innych nośnikach fizycznych, np. taśmach, dyskach itd. oraz dostarczane drogą elektroniczną – tzw. ebooki) opodatkowane są najniższą możliwą do niedawna stawką VAT w wysokości 5 proc. Wydawnictwa prasowe z kolei zasadniczo korzystają z obniżonej stawki VAT w wysokości 8 proc. – przypomniał Soboń.

Minister Soboń zerowego VAT-u na książki nie wykluczył i potwierdził, że aktualnie resort finansów analizuje to zagadnienie. Wcześniej konsultacje w tej sprawie podjęto w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA