fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCo z tym wiekiem emerytalnym?

Co z tym wiekiem emerytalnym?

Choć Polacy nie chcą podniesienia wieku emerytalnego, to eksperci uważają, że jest to raczej konieczność.

Aktualnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Według ankiety opublikowanej przez Radio Zet za jeszcze większym obniżeniem wieku emerytalnego jest 44,8 proc. Polaków. Sprzeciw wobec podniesienia wieku jest widoczny również w innych sondażach.

Zdaniem ekonomistów obniżenie wieku emerytalnego w Polsce jest niemożliwe z punktu widzenia ekonomicznego, gdyż już dzisiaj system jest niewydajny.

– Wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. W tej perspektywie oczekiwanie jego dalszego obniżania wydaje się mało racjonalne – oceniła w komentarzu dla PAP dr Anna Czarczyńska z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego. – Świadomość ekonomiczna zbliżającej się niewypłacalności systemu repartycyjnego skłania raczej do oczekiwania podwyższeniu wieku przechodzenia na emeryturę. Alternatywa to szybkie, ale głodowe emerytury i konieczność podejmowania pracy; ten trend już widać w rosnącej z roku na rok liczbie pracujących emerytów – podkreśliła ekspertka.

Podobnego zdania jest prof. Leszek Balcerowicz, który na antenie RMF FM powiedział, że wiek emerytalny w Polsce powinien wynosić 67 lat zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W jego opinii Polska powinna ograniczać wydatki, które nie są prorozwojowe, a takie właśnie są świadczenia emerytalne wypłacane w obecnym systemie. Ekonomista podkreślił, że Polska nie może utrzymywać wieku emerytalnego na poziomie należącym do najniższych w Europie, bo kosztuje nas to kilkanaście miliardów złotych rocznie, które pogłębiają deficyt albo ograniczają wydatki np. na oświatę.

Radio Zet, RMF FM, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA