fbpx
czwartek, 7 listopada, 2024
Strona głównaBiznesCo z tym wiekiem emerytalnym?

Co z tym wiekiem emerytalnym?

Choć Polacy nie chcą podniesienia wieku emerytalnego, to eksperci uważają, że jest to raczej konieczność.

Aktualnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Według ankiety opublikowanej przez Radio Zet za jeszcze większym obniżeniem wieku emerytalnego jest 44,8 proc. Polaków. Sprzeciw wobec podniesienia wieku jest widoczny również w innych sondażach.

Zdaniem ekonomistów obniżenie wieku emerytalnego w Polsce jest niemożliwe z punktu widzenia ekonomicznego, gdyż już dzisiaj system jest niewydajny.

– Wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. W tej perspektywie oczekiwanie jego dalszego obniżania wydaje się mało racjonalne – oceniła w komentarzu dla PAP dr Anna Czarczyńska z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego. – Świadomość ekonomiczna zbliżającej się niewypłacalności systemu repartycyjnego skłania raczej do oczekiwania podwyższeniu wieku przechodzenia na emeryturę. Alternatywa to szybkie, ale głodowe emerytury i konieczność podejmowania pracy; ten trend już widać w rosnącej z roku na rok liczbie pracujących emerytów – podkreśliła ekspertka.

Podobnego zdania jest prof. Leszek Balcerowicz, który na antenie RMF FM powiedział, że wiek emerytalny w Polsce powinien wynosić 67 lat zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W jego opinii Polska powinna ograniczać wydatki, które nie są prorozwojowe, a takie właśnie są świadczenia emerytalne wypłacane w obecnym systemie. Ekonomista podkreślił, że Polska nie może utrzymywać wieku emerytalnego na poziomie należącym do najniższych w Europie, bo kosztuje nas to kilkanaście miliardów złotych rocznie, które pogłębiają deficyt albo ograniczają wydatki np. na oświatę.

Radio Zet, RMF FM, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA