fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaKrajCo z zasiłkami po wyborach?

Co z zasiłkami po wyborach?

Większość Polaków uważa, że porażka PiS w wyborach może oznaczać ograniczenie świadczeń socjalnych w Polsce.

Polacy twierdzą, że jeśli najbliższe wybory parlamentarne wygra opozycja, to ograniczone zostaną świadczenia socjalne, na przykład 500 plus. Takie wizje mają przede wszystkim wyborcy Zjednoczonej Prawicy.

Według sondażu United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski aż 49,9 proc. Polaków jest przekonanych, że w razie wygranej opozycji nowy rząd zdecyduje się na ograniczenie programów socjalnych. 26,3 proc. Polaków uważa, że „raczej tak się stanie”, a 23,6 proc. jest pewnych takiego scenariusza. Utrzymanie programów socjalnych przez opozycję po wyborach wieszczy 45 proc. ankietowanych (20,7 proc. – „na pewno”, 24,3 proc. – „raczej utrzyma”), a 5,1 proc. nie ma na ten temat zdania.

Ewentualnej likwidacji programów socjalnych przez opozycję jest pewnych aż 84 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. W przypadku elektoratu opozycji aż 78 proc. respondentów stwierdziło, że w razie wygranej PiS nie będzie decydował się na ograniczanie świadczeń socjalnych. Co ciekawe, 19 proc. wyborców opozycji uważa, że nawet PiS będzie ograniczał programy socjalne.

Omawiany sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 17-19 lutego 2023 roku na grupie 1000 Polaków połączonymi metodami CATI i CAWI.

Źródło: wp.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA