fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaArchiwumCo zmieni nowe prawo zamówień publicznych?

Co zmieni nowe prawo zamówień publicznych?

A jest się do czego przygotowywać, uchwalony przez parlament i podpisany przez prezydenta dokument liczy ponad 600 artykułów i wprowadza szereg nowych rozwiązań. Warto wymienić choćby obowiązek umieszczania odpowiednich procedur waloryzacyjnych w kontraktach trwających ponad 12 miesięcy, konieczność partycypacji zamawiającego w kosztach realizacji zamówienia poprzez przedpłaty i zaliczki, publikację przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych katalogu klauzul abuzywnych (niedozwolonych), które nie mają prawa znaleźć się w umowach o zamówienie publiczne. Niższa ma być także opłata pobierana w związku z wniesieniem do sądu skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej. Te zaś rozpatrywać ma wyspecjalizowany tylko w tych sprawach sąd. Niezmiernie istotne jest wprowadzenie uproszczonej procedury przetargowej dla zamówień poniżej progów unijnych. To bardzo ważne zmiany, na które uczestnicy rynku zamówień publicznych czekali od lat. Obecnie bowiem rynek ten nie działa tak jak powinien, w ponad 40 procentach przetargów występuje jedynie jeden oferent, średnia ofert na przetarg wynosi niespełna 2,4.

Wszystko to sprawia, że pod tym względem jesteśmy w ogonie państw Unii Europejskiej. A przecież państwo przeznacza na zakupy realizowane w trybie zamówień publicznych ponad 200 miliardów złotych rocznie. To kolosalna kwota. Jeśli jest wydatkowana efektywnie przyczynić się możne do znacznej poprawy jakości usług publicznych dostarczanych przez państwo. Dodatkowo jej mądre wydatkowanie stanowić powinno poważny impuls prorozwojowy dla firm, szczególnie tych małych i średnich, w których dominuje przecież polski kapitał.

Uchwalenie przepisów to jedno, drugie to ich umiejętne stosowanie, tak aby nie okazało się potem, że wiele dobrych rozwiązań prawnych nie przenosi się na praktykę. Do nadchodzących zmian trzeba starannie przygotować uczestników rynku zamówień publicznych, tak zamawiających jak i wykonawców. Dlatego na wejście w życie ustawy trzeba poczekań ponad dwanaście miesięcy, do początku 2021 roku. Z deklaracji Urzędu Zamówień Publicznych wynika, że będzie to okres solidnie przepracowany, a zainteresowani uzyskają dostęp do solidnej dawki wiedzy, którą UZP zamierza upowszechniać np. poprzez szkolenia w formie webinarów. Urząd planuje także przygotować komentarz do nowej ustawy, którym będzie się można następnie posiłkować przy jej stosowaniu.

Z kolei Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiada, że kiedy już nowe regulacje zaczną obowiązywać resort będzie się bacznie przyglądał czy przyniosły spodziewany efekt. Pozostaje mieć nadzieje, że powodów do zmian w przepisach szybko nie będzie. Aby się ona ziściła należy jeszcze raz podkreślić, że czas jaki został do wejścia w życie ustawy trzeba dobrze wykorzystać. To apel zarówno do zamawiających jak i do wykonawców. Warto aby wszyscy zainteresowani nie zwlekali z zapoznawaniem się z przyjętym prawem i ułatwieniami, które ono wprowadza. Jeśli tak będzie, nowe przepisy mogą przynieść korzyść całej polskiej gospodarce.

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA