Ernst&Young, międzynarodowy koncern doradczy, w swoim najnowszym opracowaniu zwraca uwagę prowadzącym firmy, co powinni zrobić w razie kontroli skarbowej. Przypomina, że kontrola podatkowa wszczynana jest na podstawie doręczonego kontrolowanemu upoważnienia do jej przeprowadzenia, a kończy się w dniu doręczenia kontrolowanemu protokołu kontroli.
Według przepisów Ordynacji podatkowej w sytuacji, gdy kontrolowany akceptuje ustalenia pokontrolne, uzyskuje prawo do skorygowania nieprawidłowości poprzez złożenie korekty. Jeżeli jednak nie zgadza się z ustaleniami kontroli, może w terminie czternastu dni od dnia doręczenia protokołu pokontrolnego przedstawić swoje zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie wnioski dowodowe (mówi o tym art. 291 Ordynacji podatkowej).
Złożone przez podatnika zastrzeżenia lub wyjaśnienia organ kontrolujący powinien rozpatrzyć w terminie czternastu dni od dnia ich otrzymania, a następnie zawiadomić kontrolowanego o sposobie ich załatwienia. Wskazując w szczególności, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione – wraz z tego uzasadnieniem faktycznym i prawnym.
Jeżeli kontrola podatkowa ujawniła nieprawidłowości, a podatnik nie złożył deklaracji lub nie dokonał korekty deklaracji w całości uwzględniającej ujawnione nieprawidłowości, to organ podatkowy wszczyna postępowanie podatkowe w sprawie, która była przedmiotem kontroli.
Wykroczenie a przestępstwo skarbowe
Nieprawidłowości lub nawet tylko błędy popełnione w zeznaniu rocznym, mogą się wiązać się dla podatnika z dodatkowymi sankcjami. Warto pamiętać, że złożenie deklaracji z błędami lub po terminie urząd skarbowy może potraktować jako wykroczenie lub nawet przestępstwo skarbowe.
Kodeks karny skarbowy rozróżnia wykroczenia skarbowe i przestępstwa skarbowe. Ważne jest, do której kategorii zostanie zaliczona dana sytuacja podatnika. To decyduje w większości przypadków o wysokości należności podatkowej, która została uszczuplona w wyniku niedopatrzenia.
W przypadku błędów popełnianych nieumyślnie – czy tylko drobnych uchybień formalnych – przedsiębiorca może otrzymać mandat za wykroczenie skarbowe.
Z poważniejszymi sankcjami musi liczyć się ten, któremu urzędnik podczas kontroli wykaże oszustwo. Do tej sytuacji odnosi się regulacja art. 56 § 1 Kodeksu karnego skarbowego, która mówi, że „podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.
Przygotowanie dokumentów rozliczeniowych wymaga nie tylko znajomości przepisów podatkowych, ale również umiejętności ich zastosowania – przypomina E&Y.
Bezpieczeństwo rozliczeń podatkowych
Warto zadbać w firmie o bezpieczeństwo swoich rozliczeń podatkowych. W prawidłowej interpretacji przepisów podatkowych mogą pomóc firmie np. doradcy zewnętrzni analizując wdrożone u podatnika rozwiązanie i pokazując jego słabe i mocne strony. Podatnicy mogą również skorzystać z zaleceń Ministerstwa Finansów.
Jeśli ktoś nadal nie jest pewien, jaka wygląda jego sytuacja pod względem należności podatkowej, może skorzystać także z uruchomionego w listopadzie zeszłego roku darmowego „Kreatora wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych”.