fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaPodatkiCo zrobić w razie kontroli skarbowej?

Co zrobić w razie kontroli skarbowej?

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytania: na czym polega kontrola podatkowa, jakie są jej zasady, kiedy wszczyna się postępowanie kontrolne itp. Jak się w razie takiej kontroli zachować?

Ernst&Young, międzynarodowy koncern doradczy, w swoim najnowszym opracowaniu zwraca uwagę prowadzącym firmy, co powinni zrobić w razie kontroli skarbowej. Przypomina, że kontrola podatkowa wszczynana jest na podstawie doręczonego kontrolowanemu upoważnienia do jej przeprowadzenia, a kończy się w dniu doręczenia kontrolowanemu protokołu kontroli.

Według przepisów Ordynacji podatkowej w sytuacji, gdy kontrolowany akceptuje ustalenia pokontrolne, uzyskuje prawo do skorygowania nieprawidłowości poprzez złożenie korekty. Jeżeli jednak nie zgadza się z ustaleniami kontroli, może w terminie czternastu dni od dnia doręczenia protokołu pokontrolnego przedstawić swoje zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie wnioski dowodowe (mówi o tym art. 291 Ordynacji podatkowej).

Złożone przez podatnika zastrzeżenia lub wyjaśnienia organ kontrolujący powinien rozpatrzyć w terminie czternastu dni od dnia ich otrzymania, a następnie zawiadomić kontrolowanego o sposobie ich załatwienia. Wskazując w szczególności, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione – wraz z tego uzasadnieniem faktycznym i prawnym.

Jeżeli kontrola podatkowa ujawniła nieprawidłowości, a podatnik nie złożył deklaracji lub nie dokonał korekty deklaracji w całości uwzględniającej ujawnione nieprawidłowości, to organ podatkowy wszczyna postępowanie podatkowe w sprawie, która była przedmiotem kontroli.

Wykroczenie a przestępstwo skarbowe

Nieprawidłowości lub nawet tylko błędy popełnione w zeznaniu rocznym, mogą się wiązać się dla podatnika z dodatkowymi sankcjami. Warto pamiętać, że złożenie deklaracji z błędami lub po terminie urząd skarbowy może potraktować jako wykroczenie lub nawet przestępstwo skarbowe.

Kodeks karny skarbowy rozróżnia wykroczenia skarbowe i przestępstwa skarbowe. Ważne jest, do której kategorii zostanie zaliczona dana sytuacja podatnika. To decyduje w większości przypadków o wysokości należności podatkowej, która została uszczuplona w wyniku niedopatrzenia.

W przypadku błędów popełnianych nieumyślnie – czy tylko drobnych uchybień formalnych – przedsiębiorca może otrzymać mandat za wykroczenie skarbowe.

Z poważniejszymi sankcjami musi liczyć się ten, któremu urzędnik podczas kontroli wykaże oszustwo. Do tej sytuacji odnosi się regulacja art. 56 § 1 Kodeksu karnego skarbowego, która mówi, że „podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.

Przygotowanie dokumentów rozliczeniowych wymaga nie tylko znajomości przepisów podatkowych, ale również umiejętności ich zastosowania – przypomina E&Y.

Bezpieczeństwo rozliczeń podatkowych

Warto zadbać w firmie o bezpieczeństwo swoich rozliczeń podatkowych. W prawidłowej interpretacji przepisów podatkowych mogą pomóc firmie np. doradcy zewnętrzni analizując wdrożone u podatnika rozwiązanie i pokazując jego słabe i mocne strony. Podatnicy mogą również skorzystać z zaleceń Ministerstwa Finansów.

Jeśli ktoś nadal nie jest pewien, jaka wygląda jego sytuacja pod względem należności podatkowej, może skorzystać także z uruchomionego w listopadzie zeszłego roku darmowego „Kreatora wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych”.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA