fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatCoaching zamiast L4, czyli brytyjski pomysł na walkę z rosnącym długiem

Coaching zamiast L4, czyli brytyjski pomysł na walkę z rosnącym długiem

Rząd Wielkiej Brytanii zachęca lekarzy pierwszego kontaktu, by – zamiast jedynie wypisywać zwolnienia – kierowali pacjentów do coachów. Długie (l4-dniowe) zwolnienia są tam już prawdziwą plagą.

Wielka Brytania jest jedynym krajem G7, w którym sytuacja gospodarcza po ustaniu pandemii Covid-19 nie tylko się nie poprawiła, ale wręcz się pogorszyła. Jak wskazuje brytyjski urząd statystyczny rekordowa liczba 2,5 miliona osób aktualnie przebywających na długotrwałych zwolnieniach stanowi wzrost o ponad 400 tys. w porównaniu z rokiem 2019. Obecnie na 13 zatrudnionych osób jedna długotrwale przebywa na zwolnieniu. Rządowy plan „powszechnego wsparcia”, w którym life coaching ma odegrać istotną rolę, ma na celu znaczące zredukowanie tej liczby.

Jak podaje „The Times”, pandemia doprowadziła do niekontrolowanego wzrostu wypisywanych zwolnień wywierając tym presję na finanse publiczne. Przypomnieć należy że w maju tego roku – po raz pierwszy od ponad 60 lat – dług publiczny Wielkiej Brytanii przekroczył 100 proc. PKB, czyli o 16,8 punktu procentowego więcej niż średnia unijna, która wynosiła 83,7 proc. Gwałtowny wzrost liczby osób długotrwale niezdolnych do pracy będzie w tym roku kosztował kraj 15,7 miliarda funtów – wynika z raportu Biura Odpowiedzialności Budżetowej. Pogarsza to i tak już opłakane perspektywy finansów publicznych Wielkiej Brytanii.

Jak wynika z przedstawionej analizy przyczyną wzrostu liczby odnotowanych długotrwałych niezdolności do pracy, że może być przechodzenie osób bezrobotnych na bardziej hojną pomoc dostępną w ramach zabezpieczenia społecznego. Mimo to eksperci uważają, że przyszłoroczne wybory zablokują ewentualne plany rządzących do dokonania cięć w dostępie do zasiłków, ponieważ miałoby to katastrofalne skutki polityczne. Odpowiedzią na kryzys masowych L4 ma być plan „powszechnego wsparcia” – program, który (dzięki coachingowi) według różnych szacunków może pomóc w powrocie do pracy ponad 50 tysiącom osób z problemami psychicznymi, długami lub innymi trudnościami.

Tymczasem, zdaniem Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego, rządowy program może doprowadzić do odwrócenia priorytetów: ze zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta, na próbę utrzymywania ludzi na rynku pracy. Nie bez znaczenia dla oceny rządowego planu „powszechnego wsparcia” jest fakt, że life coaching, to stosunkowo nowy zawód, a osoby będące coachami co do zasady nie są ani lekarzami, ani psychologami. Tak naprawdę coachem może zostać każdy, kto interesuje się rozwojem osobistym. Praca ta polega na pomaganiu ludziom w określeniu ich życiowych celów i opracowywaniu planu, który sprawi, że cele te zostaną osiągnięte. Jednak brak specjalistycznego wykształcenia poddaje w wątpliwość udział coachów w procesie pomocy osobom znajdujących się w kryzysie.

https://www.telegraph.co.uk/news/2023/07/30/gp-doctors-refer-life-coaches-mel-stride/

 

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bagaż podręczny w samolocie bez ukrytych kosztów

Bruksela wzywa linie lotnicze do przestrzegania wyroku TSUE i uznania prawa pasażerów w UE do bezpłatnego przewozu bagażu podręcznego. Bagaż taki jest „niezbędnym przedmiotem” dla podróżnych, więc nie powinien podlegać dodatkowym opłatom.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Długa, kręta i wyboista droga do powstania nowego „Jedwabnego Szlaku”

3 września skończył się szczyt G20, na którym – pod nieobecność Xi Jinpinga (a także Władimira Putina) – przeforsowano międzynarodowe porozumienie ws. budowy alternatywy dla chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku.
2 MIN CZYTANIA