fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatCoaching zamiast L4, czyli brytyjski pomysł na walkę z rosnącym długiem

Coaching zamiast L4, czyli brytyjski pomysł na walkę z rosnącym długiem

Rząd Wielkiej Brytanii zachęca lekarzy pierwszego kontaktu, by – zamiast jedynie wypisywać zwolnienia – kierowali pacjentów do coachów. Długie (l4-dniowe) zwolnienia są tam już prawdziwą plagą.

Wielka Brytania jest jedynym krajem G7, w którym sytuacja gospodarcza po ustaniu pandemii Covid-19 nie tylko się nie poprawiła, ale wręcz się pogorszyła. Jak wskazuje brytyjski urząd statystyczny rekordowa liczba 2,5 miliona osób aktualnie przebywających na długotrwałych zwolnieniach stanowi wzrost o ponad 400 tys. w porównaniu z rokiem 2019. Obecnie na 13 zatrudnionych osób jedna długotrwale przebywa na zwolnieniu. Rządowy plan „powszechnego wsparcia”, w którym life coaching ma odegrać istotną rolę, ma na celu znaczące zredukowanie tej liczby.

Jak podaje „The Times”, pandemia doprowadziła do niekontrolowanego wzrostu wypisywanych zwolnień wywierając tym presję na finanse publiczne. Przypomnieć należy że w maju tego roku – po raz pierwszy od ponad 60 lat – dług publiczny Wielkiej Brytanii przekroczył 100 proc. PKB, czyli o 16,8 punktu procentowego więcej niż średnia unijna, która wynosiła 83,7 proc. Gwałtowny wzrost liczby osób długotrwale niezdolnych do pracy będzie w tym roku kosztował kraj 15,7 miliarda funtów – wynika z raportu Biura Odpowiedzialności Budżetowej. Pogarsza to i tak już opłakane perspektywy finansów publicznych Wielkiej Brytanii.

Jak wynika z przedstawionej analizy przyczyną wzrostu liczby odnotowanych długotrwałych niezdolności do pracy, że może być przechodzenie osób bezrobotnych na bardziej hojną pomoc dostępną w ramach zabezpieczenia społecznego. Mimo to eksperci uważają, że przyszłoroczne wybory zablokują ewentualne plany rządzących do dokonania cięć w dostępie do zasiłków, ponieważ miałoby to katastrofalne skutki polityczne. Odpowiedzią na kryzys masowych L4 ma być plan „powszechnego wsparcia” – program, który (dzięki coachingowi) według różnych szacunków może pomóc w powrocie do pracy ponad 50 tysiącom osób z problemami psychicznymi, długami lub innymi trudnościami.

Tymczasem, zdaniem Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego, rządowy program może doprowadzić do odwrócenia priorytetów: ze zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta, na próbę utrzymywania ludzi na rynku pracy. Nie bez znaczenia dla oceny rządowego planu „powszechnego wsparcia” jest fakt, że life coaching, to stosunkowo nowy zawód, a osoby będące coachami co do zasady nie są ani lekarzami, ani psychologami. Tak naprawdę coachem może zostać każdy, kto interesuje się rozwojem osobistym. Praca ta polega na pomaganiu ludziom w określeniu ich życiowych celów i opracowywaniu planu, który sprawi, że cele te zostaną osiągnięte. Jednak brak specjalistycznego wykształcenia poddaje w wątpliwość udział coachów w procesie pomocy osobom znajdujących się w kryzysie.

https://www.telegraph.co.uk/news/2023/07/30/gp-doctors-refer-life-coaches-mel-stride/

 

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA